• TARİH: 22.11.2017
Kısa Kısa… 2016 ve SEO

Kısa Kısa… 2016 ve SEO

2016 yılına girdik şükür :) 2016 yılının ilk 40 günü özellikle ülkemizde ekonomik olarak pek de iyi gitmiyor. Piyasalarda genel bir durgunluk, herkesin canlanmasını dört gözle beklediği bir ekonomiye sahibiz. E-Ticaret piyasalarında da aynı durgunluk devam ediyor. Süreç daimi olarak böyle gitmeyecek tabii ki hatta son günlerde sanki bir kıpırdanma olmaya başladı bakalım hayırlısı…

2015 yılı hatta 2014 yılında birçoğumuzun öngördüğü gibi içerik son derece önemli hale geldi. 2016 yılında da bu önem artarak devam edecek bu kaçınılmaz. İçerik olmazsa olmaz ama artık 2016 yılında sosyal gücü olmayan, sosyal ağlardan desteklenmeyen içeriklerin değeri gitgide düşecek. İçerik olacak tamam ama sosyal ağlarla desteklenecek, sosyal içerikler gerekecek, etkileşimli ve doğurgan içerikler öne çıkacak ya da bu şekilde içerik pazarlaması çalışmaları başarılı olacak diye düşünüyorum. Bunu tahmin etmek aslında çok da zor değil zira sosyal ağların yıllardır yükselişini görüyoruz, içeriğin de önemi aynı paralelde artarken bu ikilinin birbirine entegre edilmemesi düşünülemez.

İçerik üreteceğiz, sosyal destekler sağlayacağız, etkileşimli çalışmalar yapacağız, peki yetecek mi? Tabii ki yetmeyecek. Google; Youtube, Google Plus gibi sosyal ağlarının önemini 2016’da da artırmaya devam edecek. Bu ağlardan kesinlikle uzak durulmamalı. Sosyal ağlara gelmişken Facebookun öneminden bahsetmeye gerek yok, bu önem 2016 yılında da devam edecek ve Instagram da artık SEO anlamında değer kazanan bir ağ olmaya başlayacak. Facebook satın aldıktan sonra zaten Instagramda değişimler olmaya başlamıştı ama 2016 yılında bunu daha iyi gözlemleyeceğiz.

seo-link

Sıra geldi en önemli konulardan birisine, LİNK ! Link konusunda zaten uzun zamandır backlink algoritmaları güncelleme üstüne güncelleme yerken oturmayan ayarlar hepimizin dengesini iyiden iyiye bozdu. Tabii ki linksiz olmaz, backlink olmadan olmaz. Ama nasıl backlink? Bıkmadan daima belirttiğim gibi eğer backlinkten anladığınız siteyi çöplüğe çevirecek sitelerden link almaksa, sakın sitenize bir adet link dahi almayın. Sitenize zerre kadar faydası olmayan çalışmalar maalesef hala birçok siteye yapılıyor. Kısa vadede sitelerde bir yükseliş sağlansa da uzun vadede o siteler için sonuç tam bir felaket oluyor. 2016 yılında da aynı şekilde devam edecek hatta algoritmalarında 2016 yılında yapay zekayı iyiden iyiye geliştirecek Google Amca :)

Link, sosyal ağlar, içerik derken işin temelindeki sitelerimiz mobil uyumlu olmalı dememize artık gerek yok diye düşünüyorum. 2016 yılında artık Google resmen mobil uyumlu olmayan site görmek istemiyor desek abartmış olmayız. Piyasanın da hakkını vermek lazım gerçekten son 1 yılda mobil uyumlu tasarımlarda büyük bir artış oldu. Mobil kullanımlardaki artış tahmin ettiğiniz üzere 2016 yılında da aynı hızda artış göstermeye devam edecek ve özellikle ülkemizde Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi sosyal ağların değeri kat kat artacak, yani sosyal ağsız SEO çalışması yapacağım demek artık hayaldir.

2016-seo

Yazının başlığında belirttiğim gibi kısa kısa 2016 ve SEO hakkında bizleri neler bekliyor, 2015’ten 2016’ya geçerken, neler değişecek, neler aynı kalacak, neler olumlu yönde değişecek, neler olumsuz yönde değişecek nacizane anlatmaya çalıştım, ama tabii hep birlikte göreceğiz. Bakalım tahminlerimiz tutacak mı, bizi sürprizler mi bekliyor? Bekleyip göreceğiz. 2016’nın ortalarına doğru gelişmelere, değişimlere göre bir yazı daha yazmayı düşünüyorum. O zamana kadar 2016 umarım bizlere bol şans getirir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz