• TARİH: 22.11.2017
Adwords Kalite Puanı Nasıl Artırılır?

Adwords Kalite Puanı Nasıl Artırılır?

AdWords reklamlarında kalite puanının önemini bilmeyen hala birçok reklam veren olduğunu görüyorum ve reklamlarındaki düşük dönüşümlere bu sebeple anlam veremiyorlar. Adwords kalite puanı nedir kalite puanı nasıl artırılır sorularına cevap vermek istedim.

Akla gelen ilk soru nedir bu kalite puanı ve tabii ki ne olduğunu öğrendikten sonra kalite puanı nasıl yükseltilir?

Adwords Kalite Puanı Nedir?

Google’ın tanımıyla, AdWords kalite puanı; reklamlar, anahtar kelimeler ve açılış sayfalarınızın kalitesine ilişkin bir tahmindir. Yüksek kaliteli reklamlar, maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumları elde edilmesini sağlayabilir.

Reklam verdiğimiz sayfaların, ana sayfamızın ve reklamımızın, hedeflediğimiz kelimelerle alaka düzeyine göre Google tarafından bize verilen puan kalite puanımızdır.

Kalite Puanını Etkileyen Unsurlar

Kalite puanını etkileyen unsurları, beklenen tıklama oranı, reklam alaka düzeyi, açılış sayfası deneyimi, anahtar kelime alaka düzeyi, landing page kalitesi, geçmiş reklam performansı olarak sayabiliriz.

Kalite puanı, reklamlarımızda başarılı olmamız için en önemli noktadır desek abartmış olmayız ancak tabii ki bu kalite puanını çok hızlı bir şekilde artırmamız da mümkün değildir. Reklam yayınlandıkça kalite puanı eğer doğru çalışmalar yapılırsa artacaktır ve SEO çalışmaları da kalite puanını artırma konusunda çok önemli bir yer tutar. AdWords reklamları kalite puanı ve tıklama başına belirlenen maliyet teklifine göre yukarıdan aşağıya doğru sıralanır. Daha çok tık başına maliyet verseniz de en üstte yer almaya bilirsiniz veya en üstte yer almak için çok fazla maliyete girebilirsiniz ama kalite puanını artırdığınız zaman daha düşük maliyete daha fazla ilgili ziyaretçiyi sitenize çekebilirsiniz.

Adwords Kalite Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kalite puanı 1-10 arası bir puanlama ile derecelendirilir. Reklamlar ve açılış sayfaları, kullanıcı için ne kadar alakalı olursa kalite puanı o derece artar.

Kafalar karışmamıştır inşallah :)

 

Yüksek Kalite Puanı Ne Anlama Gelir?

Yüksek bir kalite puanı; AdWords sistemlerinin reklamlarımızın ve açılış sayfamızın, reklamı gören bir kullanıcı ile alakalı ve o kulla
nıcı için faydalı olduğunu düşünmesi ve daha üst sıralarda daha düşük maliyetlerde bizi konumlandırması anlamına gelir.

Arama kelimenizde en üst sırada yer almak istediğinizi biliyorum ve bunun için birçok maliyete katlandığınızı da tahmin ediyorum. İşte tam da konuyu buraya getirmişken örnekler açıklayayım;

”anahtar kelime” kelimesinde en üst sırada yer almak için rakiplerinizden sıyrılma adına tık başına 0,80 veya 1 TL ödediğinizi düşünün ve günlük 100 ziyaretçi için 80-100 TL ödemek zorunda kalırsınız. Bu 100 kişiden de %2 oranın e-ticaret sitesi iseniz satış veya iş çeşidine göre dönüş aldığınızı düşünürsek 100 TL’ye 2 dönüş-satış alırsınız. Böyle bir dönüş oranına sahipken eğer tık başına maliyeti ve en üst sıra maliyetini kalite puanıyla 0,40 civarlarına çekerseniz 100 TL’ye 250 ziyaretçi çeker %2 dönüş oranın 5 satış-dönüş yakalarsınız. Yani aynı maliyete daha çok satış-dönüş ile daha fazla gelir elde eder, ürün/hizmet başı maliyetleri aşağı çekebilirsiniz.

Ara Not: Görsel arama ile yalnızca arama ağı kalite puan hesaplaması farklıdır.

Aklınıza takılan bir şey mi var?

Bence olması lazım :) bir anahtar kelimenin önceki reklam açık artırmalarında sergilediği genel performansın toplu tahminidir diyoruz ve Google da öyle diyor. Aklımıza şu soru hemen gelmesi lazım; geçmişe ait performans verisi olmayan anahtar kelimelerde hesaplama nasıl oluyor? Yeni anahtar kelimelere otomatik olarak kalite puanı verilmektedir. Zamamla bu puan artar veya azalır.

Kalite Puanımı Nasıl Öğrenebilirim?

AdWords reklam gruplarında, kampanya basamağında kullandığınız anahtar kelimelerin sağ üst kısmında bir mesaj simgesi bulunur, bir konuşma balonuna benzer ve buradan kalite puanını öğrenebilirsiniz.

Adwords Kalite Puanı Nasıl Artırılır?

Öncelikle siteniz için kesinlikle bir SEO çalışması yapmanız gerekiyor. Buna ek olarak, yapılacakları sıralayacak olursak;

 • Sayfanızdaki sunucu problemlerini reklam öncesi sıfıra indirin, sayfanızı hızlandırın.
 • Siteniz kesinlikle mobil uyumlu olmalıdır.
 • Sayfalarınızda op-up kullanmamanız sizin için daha iyi puan avantajı sağlayacaktır.
 • Kalite puanını artırmak için anahtar kelimelerinizin benzer kelimelerini yanlarına ekleyerek grup kelime çalışması oluşturabilirsiniz.
 • Eşleme türünüzü kontrol edin, yanlış eşlemeler kalite puanını oldukça fazla etkiliyor.
 • Fırsatlar bölümünü kesinlikle sık sık ziyaret edin ve mantıklı kelimeleri çalışmanıza dahil edin.
 • Reklam grubunuzda fazla sayıda kalite puanı hiç olmayan, arama hacmi çok düşük kelimeleri bulundurmayın.
 • Anahtar kelimeleriniz kesinlikle reklam metni ve açılış sayfası ile alakalı olmalıdır.
 • Sadece anahtar kelimeden oluşan anlamsız reklam metinleri oluşturmayın.
 • Kesinlikle! arama ağı ve görsel reklam ağı kampanyalarınızı ayrı ayrı oluşturun.
 • Görsel arama ağında kaliteli ve özgün görseller kullanın.
 • Kampanyalarınızda negatif anahtar kelime kesinlikle kullanın.
 • Her reklam grubu, kampanyada her sayfa reklamı için ayrı ayrı reklam metinleri, görselleri hazırlayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz