• TARİH: 22.11.2017
Arama Motorları Dünyasında Karşı Konulamaz Açılım: E-Ticaret

Arama Motorları Dünyasında Karşı Konulamaz Açılım: E-Ticaret

Arama motorları dünyası dediğime bakmayın aslında Google’dan biraz da Yandex’ten bahsediyorum :) Hadi Bing ve Yahoo’yu da ekleyelim.

Arama motorları arasındaki e-ticaret açılımları rekabetini ve arama motorlarının e-ticaret açılımlarındaki gelişmeleri bir yarış gibi anlatıyorum, yerinizi aldıysanız başlıyoruz :)

E-Ticaret tüm dünyada önlenemez biçimde yükselirken arama motorları da uzun zamandır farklı farklı çözümler sunmaya devam ediyor. Yandex Market, Google Shopping, Merchant Center vs derken Bing Deal ile sıcak fırsatları kullanıcılarına sunuyorken Yahoo da bir dizi açılıma hazırlanıyor. Örneğin Google Shopping, e-ticaret reklam piyasasına o kadar canlılık getirdi ki, şuanda Google Shopping ile reklamlarını genişleten her firma gelişmelerden son derece memnun oluyor.

Dijital haritalarda lokasyon bazı pazarlama e-ticaret açılımı tüm bu gelişmeleri izlerken artık arama motorlarında özellikle Google’da e-ticaret neredeyse en fazla geliştirme yapılan alan oldu. Yandex de Market uygulaması ile biraz geride kaldığını hissedince hatta bu motoru beceremeyince ”Bilet Arama” motorunu geliştirdi ve https://bilet.yandex.com.tr/ adresinden de ulaşabileceğiniz en sıcak uçak bileti fırsatlarını sunmaya çalışıyor.

Bing de Microsoft’un artık inandığı bir aracı olarak arama motorları piyasasında Microsoft’un sonsuz desteğini aldıktan sonra Shopping.com ile bir anlaşmaya giderek e-ticaret aracını, reklam verenler tarafında geliştirdi. Yani rekabet kıyasıya devam ediyor.

Google, e-ticaret siteleri için Analytics aracında daima yenilikler yaparken özellikle ülkemizde de sorunsuz çalışan bir e-ticaret takip aracı devreye sokarak e-ticaret sitesi sahipleri, yöneticileri için büyük kolaylıklar sağlamış oldu.

Google’ın bu hizmetlerini görmezden gelemeyiz ve hatta bu araçları kullanmayan e-ticaret sitesi yönetimi yoktur ama bu araçlar kadar olmasa da özellike Yandex’in Metrica ve Bing’in analiz aracı da e-ticaret siteleri için bulunmaz nimet konumunda zira saçma sapan statics programlarından medet ummak zorunda kalacağız.

Yine internet üzerinden gerçekleşen satın alma işlemlerinde en büyük dilimi oluşturan otel ve bilet satışlarında Yandex açılımı ile Google’ın otel araması açılımı e-ticaret dünyasında yeni heyecanlar yarattı ve Google bir anlamda Booking vs gibi sektörün liderlerine ciddi bir rakip olarak ortaya çıktı.

Bu yarışta da hem önde olma hem de kaliteli iş çıkarma açısında Google uzak ara önde gidiyor ama yine de yarış heyecanlı bir şekilde devam ediyor. Tabii bu rekabet sektörü daha da geliştirirken e-ticaret sektöründeki tüm paydaşlara da olumlu şekilde yansıyacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz