• TARİH: 22.11.2017
Backlink Backlink Backlink

Backlink Backlink Backlink

Backlink

Backlink konusunda yazılanları herhalde uç uca koysak dünyayı bayağı turlarız :) SEO konusunda yıllardır önemini koruyan dahası koruması şart olan backlink için her yıl, her SEO güncellemesinde artık önemi kalmayacak deniyor ama site değerlemesi için önemini korumaya devam ediyor.

SEO işlemlerinde backlink hiçbir zaman es geçilmeyecek dahası 2.plana atılmayacak bir unsudur. Backlink almak, backlink inşası kurmak, sanılanın aksine oldukça zor ve iyi planlama gerektiren bir çalışmadır. Tabii backlink önemlidir demek de Google sıralamasında istediğiniz yerlerde olmayınca hemen backlinke sarılmak demek değildir. Yani backlink tek başına çok şeydir ama her şey de değildir.

Bu yazıyı aslında kısa tutup, sıklıkla yapılan hatalara değinip backlink konusunda sizlere bazı işinize yarayacak siteler vereceğim. Öncelikle bir backlink çalışması yapmadan önce sitenizi hazır hale getirmeli, iç SEO’yu iyi bir şekilde kurgulamış olmanız gereklidir. Tam anlamıyla hazır olmadan yaptığınız backlink çalışması uzun vadeli bir çalışma olmayacaktır ve daima dışarıdan bir etkiye ihtiyaç duyan bir siteniz olacaktır. Site içinde gerekli düzenlemeyi yapmazsanız, siteniz ne zaman backlinksiz kalırsa yükselişi duracak hatta gerilemeye başlayacaktır. O halde herhangi siteye bir backlink çalışması yapmadan önce, ilk yapılması gereken çok iyi bir site içi optimizasyondur dahası bu optimizasyonu daima geliştirmeliyiz.

İkinci aşama da backlink kaynaklarını belirlemek daha doğrusu backlink modellerini değerlendirmektir. Kısaca nedir bu backlink çeşitleri ?

En önemli backlink kaynağı kesinlikle dizinlerdir ve buralardan alınan direk backlinkler arasında en önemlisi hatta kral backlink diyebileceğim :) DMOZ‘dur. Sosyal imlemeler, forumlar, iwebtool vb, media wiki, footer linkler olarak da backlink çeşitlerini sayabiliriz. Bunlardan footer linklerin değeri son yıllarda azaldı desek yanlış söylemiş olmayız.

Çeşitler bunlar e peki şimdi sitemize nasıl ve ne kadar backlink almalıyız? Şahsi fikrim ki, herkesin bir stratejisi vardır, birçok insan deneme yanılma yoluyla kendine göre bir yol çizer ama 15 günlük periyotta 100’den fazla backlink sağlamak siteye zarar verebilir.

Backlink kazanımından önce sitenizi bir testten geçirmelisiniz, birçok backlink checker arasında iyilerden olan bu adresten sitenizle ilgili backlink hakkında bir sonuç alabilirsiniz.

Daha sonra aldığınız sonuca göre bir strateji oluşturmalı ve sitenize absurt bir şekilde değil, doğal bir şekilde backlink kazandırmalısınız.

Kısaca şunları yapmayınları yazayım ve backlink konumuzu şimdilik sonlandıralım. Yeni bir siteye gerçek dışı adetlerle backlink almayın, sitenizin içeriğiyle alakasız yerlerden direk backlink almamaya çalışın, paravan bloglardan backlink alırken abartıya kaçmayın, devamlı bir kazanım sağlayın birden backlink kazanımını kesmeyin, sitenizin tek bir linkine yoğunlaşmayın, çok link çıkışı yapan sitelere fazla önem vermeyin tabii belli başlı nadir siteler dışında, yurtdışı backlinkler çok işinize yaramaz, sitenizin yükselişini veya düşüşünü daima takip edin, yanlış uygulamalarınıza derhal müdahale edin. Hepinize kolay gelsin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz