• TARİH: 22.11.2017
Çanakkalede Şehit Bir Köpek: Canberk

Çanakkalede Şehit Bir Köpek: Canberk

canberk

Çanakkale Savaşı hakkında ne yazsak, ne kadar gururlansak, şehitlerimize, tüm yaşanan acılara ne kadar üzülsek azdır. Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü kutladığımız şu günlerde şehitlerimizi saygıyla anarken savaşın içinden çok farklı bir konuya değinmek istedim.

canakkle-canberk

Çanakkalede savaş son hızla sürerken, gencecik insanlar birer birer toprağa düşerken, 17. Alayın Kahraman Komutanı Yarbay Hasan Bey de askerleriyle birlikte savaşıyor, düşman siperlerine doğru korkusuzca ilerliyordu. İlerleme sırasında bir çeşmeye yaklaştılar ve su içmek için askerlerine izin verdi Hasan Bey, ancak çeşmenin başında bir köpek vardı ve askerler onu kovalamaya çalışıyordu. Köpeğin her yeri yara bere içerisindeydi, çok bitkin haldeydi ve tüyleri dökülmüş, perişan haldeydi.

Hasan Bey köpeği kovalayan askerlerini durdurdu ve o bitap düşmüş köpeği kucağına aldı. Ona bizzat eliyle çeşmeden su alarak su içirdi. Sonra da karnını doyurdu ve köpeği kucağına alarak yoluna devam etti. Bir daha da yanından ayırmadı. Artık askerlerle birlikte geziyor, siperlere giriyor, cenk ediyordu. Ama hala bir adı yoktu ve Hasan Bey de ona Canberk adını koydu. Canberk artık bir Türk ordusu neferiydi. Mehmetçiklerin dostuydu. Herkes onu çok seviyordu. Zamanla tüyleri yeniden çıktı, gelişti, yaraları da düzeldi. Askerlerden bazıları insanların hayvanlara olan ilgisi ve sevgisinin sebebini neden anlamıyor ve soruyorlardı. ”Komutanım, bu köpeğe neden bu kadar alaka gösteriyorsunuz? Hasan Bey de “O da bir can taşıyor. Sizi, bizi ondan ayıran bir şey yok ve Allah’ın huzuruna geldiğimde bu köpeğe neden merhamet etmedin, demesinden korkuyorum!” demişti.

canakkale-kopekKahraman Canberk

Canberk’in hayatı değişmişti ama savaşta değişen bir şey yoktu. Savaş tüm acımasızlığı ile sürerken yaralı bir Fransız askerine yardım etmek için yanına yaklaşan Hasan Bey, savaş içinde canavarlaşmış, insanlıktan çıkmış ve iyiliği göremeyen Fransız’ın hançeriyle olduğu yere yığıldı. Olanı uzaktan fark eden Canberk koşup oraya geldi ve hemen Hasan Bey’in yanına çöktü. Ellerini yalıyordu, yüzünü yalıyordu, havlıyor ona cesaret vermeye çalışıyordu. Sonradan hemen herkes yanına koştu ama ne var ki, yarası çok ağırdı ve maalesef Hasan Bey orada can verdi.

Ve kahraman Mehmetçikler de çok üzülse de savaş tüm hızıyla sürdüğünden ve Hasan Bey’i uğruna savaştığı, öldüğü toprağa emanet etme vakti geldiğinden ona bir mezar kazdılar. Hasan Bey’in üzerine Türk bayrağını örttüler. Canberk de bu sırada Hasan Bey’in ayağının ucunda yatmaktadır. O da bayrağın altında yatmaya başladı. Mehmetçikler, Yarbay Hasan Bey’i defnetmek için bayrağı kaldırdılar ve Canberk hala orada yatmaktadır. Canberk kalkmaz, biraz daha kaldırmak isterler ama Canberk yerinden kıpırdamaz.  Biraz daha uğraştıklarında da  Canberk’in de öldüğünü fark ettiler. Tüm Mehmetçikler daha da çok üzülmüşler, Canberk ve Hasan Bey’in dostluğu karşısında saygıyla eğilmişler ve daha sonra Yarbay Hasan’ı toprağa verirler ve çok sevdiği ve hiç yanından ayırmadığı Canberki de ayak ucunda toprağa verdiler.

canberk-yarbay-hasan

Bu gerçek hikayeyi bir de Asım Yıldırım’dan dinlemek isterseniz, bu güzel ve duygu yüklü videoyu izlemelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Şefkat ve merhamet Resulullah’ın en önemli bir vasfıdır. Bu vasfını hayatının her safhasında tüm canlıları kapsayacak ölçüdedir. Hatta mücadele ve savaş gibi izzet ve kudretin zirvede olduğu zamanlarda dahi Resulullah (sav) bu şefkat ve merhametinden taviz vermemiştir. Buna en güzel örnek onbin kişilik ordu ile Mekke’yi fethetmek için çıktığı yolculuğunda karşılaştığı köpek ve yavrularına yaptığı muameledir. Yol güzergâhı üzerinde yeni doğum yapmış ve yavrularını emziren bir dişi köpeğe rastlar. Sahabelerden Suraka bin Cuayl’i çağırarak ordunun tamamı geçinceye kadar köpek ve yavrularının başında durmasını ve ordudan kimsenin rahatsız etmemesi için bu hayvanları korumasını emreder.

    Oysaki tarih boyunca böyle ordular yol boyunca hep yakıp yıkmışlardır. Peygamber Efendimiz (sav) yavrularını emziren köpek ve yavruları için on bin kişilik ordunun yönünü değiştirmiş böyle bir durumda dahi büyük bir şefkat ve merhamet örneğini göstermiştir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz