• TARİH: 23.11.2017
Domain Araştırması Yaparken Kullanmanız Gereken Araçlar

Domain Araştırması Yaparken Kullanmanız Gereken Araçlar

Domain dünyası hakikaten bambaşka bir alem :) Şuanda dünyadaki kayıtlı domain sayısı yüz milyonları aşıp neredeyse milyarlara ulaşacak. Dünyada her gün yüz binlerce domain kayıt ediliyor. Artık herhangi bir dilden özellikle .com uzantılı domain bulmak o kadar zorlaştı ki, hem projemizi kapsasın, hem jenerik olsun vs dediğimizde yeni kayıtla iyi bir domain bulmak çok zor oluyor.

Ama neyse ki, domain araştırmalarımızda bize yardımcı olacak araçlar var. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istedim ki domain araştırmalarınızda istediğiniz alan adını kolaylıkla bulun.

Hazırsanız hemen başlayalım.

Namestation.com

Name Station çok yetenekli bir domain türetici araç ve en güzel yanı da diğer birçok türeticiye göre Türkçe de domain türeten nadir araçlardan. Tabii harika bir Türkçe imla bilgisine sahip değil ama gerçekten güzel fikirler verebiliyor.

internet browser

Savespell.com

Sektör tabiri ile düşmüş veya düşmek üzere domainleri görmenizi sağlayan SaveSpell sektörde bir hayli meşhur bir araç. SaveSpell datasını her saat başı yeniliyor ve her daim güncel verileri ziyaretçilerine sunuyor. Türkçe’nin de dahil olduğu birçok dilde arama yapmanıza imkan sağlaması da bir hayli güzel.

123finder.com

123 Finder, sektörün en sevilen 3-4 aracından birisidir desem yanlış olmaz. Domain ararken çok detaylı filtreler oluşturmanıza imkan veren bu araçla aradığınız domaini direk nokta atışıyla bulabilirsiniz.

Leandomainsearch.com

LDS olarak da piyasada bilinen bu araçta yazdığınız keywordle alakalı birçok domaini saniyede oluşturuluyor. Beğendiğiniz domaine tıklıyorsunuz ve eğer domain alınabilir ise bunu kolayca öğrenebiliyorsunuz. Dahası domaini kayıt etmeniz için bazı firmaları size tavsiye ederken ayrıca alan adınıza ait keyword Twitterda da boşta ise onu da size bildiriyor.

Bu araçları kullanarak istediğiniz alan adını bulmak çok daha kolay olacaktır. Şunu unutmamak lazım ki, domain deyip geçmeyin, her şey bir domainle başlar ve eğer domaininiz projenizle uyumlu ise işleriniz oldukça kolaylaşacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz