• TARİH: 24.11.2017
Facebook, Amazonu Gözüne Kestirdi

Facebook, Amazonu Gözüne Kestirdi

Gün geçmiyor ki, Facebook bir sektöre daha güçlü şekilde girmesin. Sonunda bu da oldu ve uzun zamandır sinyallerini veren Facebook, e-ticarete ciddi manada bir açılım yaptı. E-Ticarete yaptığı bu açılıma hem de rekabetin en yoğun olduğu Pazaryerinden başladı.

Facebook kullanıcıları uzun zamandır satış grupları oluşturuyordu ama tam bir e-ticaret yapısı yoktu. Ancak şuanda sadece 4 ülkede olsa da Facebook üzerinden kullanıcılar eşya alıp satabilecek. Bu gelişme başta Amazon olmak üzere Ebay ve Letgo gibi uygulamalar için tabii ki çok kötü bir haber. İlk aşamada Amazon ve Ebay’in bundan etkilenmeyeceğini düşünenler ise çok yanılıyor. Facebook, Marketplace adlı yeni uygulaması ile ilk etapta küçük bir alışveriş ağı kurmayı planlıyor. Sonrasında ise bu ağı genişletecek. Tahmin edeceğimiz gibi ağ genişletme konusunda kimse Facebook’un eline su dökemez.

facebook-marketplace-app

Facebook, ilk açıklamasında bu uygulamanın sadece kişiler için olduğunu vurgulasa da bunun böyle kalmayacağını hepimiz tahmin edebiliyoruz. Kurumlar bu ağın dışında kalmayacaklar. Bu özellik kısa süre için sadece ABD, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 18 yaş üstü kişiler tarafından kullanılabilecek ama tüm dünyaya ve özellikle ülkemize açılması çok da zaman almayacaktır.

Facebook Marketplace açık artırma yöntemiyle çalışacak bir sistem kurduğunu açıkladı ancak öngörüler bunun ilerleyen zamanlarda değişeceğini gösteriyor. Yani e-ticaret şekli ve ağı zamanla hem gelişecek hem de genişleyecektir. Facebook, kişiler arasındaki ödeme trafiğine müdahil olmayacak ve nakit ya da kredi aracılığı yapmayacak. Facebook, tüm işlemlerden herhangi bir komisyon da almayacak. İşte tam da bu nokta, Amazon, Letgo, Ebay için tehlike çanlarını çaldırıyor. Zira komisyonsuz alışverişe imkan veren Facebook Marketplace tahmin edeceğiniz gibi çok cazip olacak.

facebook-messenger-marketplace2

Son olarak Marketplace’de satışı yasak ürünler olan alkol, uyuşturucu, evcil hayvanlar ve patlayıcılar satılamayacak. Bu da güzel bir haber ki Facebook zaten bu gibi ürünlerin satışını sağlarsa başına bela alacağını çok iyi biliyor.

Facebook’un bu uygulamayı geliştirmesi özellikle e-ticaretin gelişmesine büyük katkı sağlayacak ve insanların internet üzerinden alışveriş yapma fikrine sıcak bakmasını sağlayacaktır. Tabii, Facebook gibi bir ortamda herkesin çok dikkatli olması gerekiyor, bu gibi manipülasyona çok açık panellerde cirit atacak olan dolandırıcılara dikkat etmek gerekiyor. Bu konuda da açıklama yapan Facebook Ürün Geliştiricisi Bowen Pan “Facebook, eğer alışveriş işlemlerinde dolandırılırsanız hiçbir sorumluluk almayacaktır” diyor.

facebook-marketplace

Bu gelişmenin ülkemiz insanlarının internet üzerinden alışveriş yapmaya hala tereddütle yaklaşmalarını bir nebze olsun azaltacağını düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz