• TARİH: 22.11.2017
Geçmişle Bağını Kopartamama Hastalığındaki E-Ticaret Siteleri

Geçmişle Bağını Kopartamama Hastalığındaki E-Ticaret Siteleri

Her sektörde olduğu gibi e-ticaret sitelerinde de geçmişte çok başarılı olmuş ama zamanla o eski günlerini arayan çok e-ticaret sitesi var. Hatta e-ticaret sektörü ülkemizde geliştikçe bu örneklere daha fazla rastlamaya başladık. Öyle ki bu siteler zirvede olduğu zamanlarda günde binlerce sipariş çıkarırken aradan geçen 2-3 yıl içinde günlük siparişleri iki haneli rakamlara kadar düşmüştür. Bu gibi örnek sitelerin bu duruma düşmelerinin temel sebebi eskiye takılıp kalmaktır. Bu gibi örnekleri birçok kez yakından gördüğüm, tanık olduğum için yapılan hataları da gördüm hatta şuanda bile birçok siteyi uzaktan veya yakından görüyorum.

gecmis-eticaret

Geçmişle bağını kopartamayan ve en sonunda batmaya mahkum e-ticaret sitelerinin yöneticilerinin sıklıkla söylediği sözlere bakarsak yaptıkları hataları da apaçık görürüz.

  • Biz X ürününü zamanında çok iyi satıyorduk tekrar bu ürünü satabiliriz.
  • X reklam kanalı yeterlidir. Tek kanal reklam çalışması bugüne kadar hep başarılı oldu, reklamı çeşitlendirmeye gerek yok.
  • Piyasa analizine gerek yok, ürünün üstüne belli kar payı koyalım yeterlidir.
  • Ucuz olalım, en ucuz biz olursak daima iyi satış sağlarız, bugüne kadar hep böyle oldu.
  • Sitede ne kadar çok ürün olursa o kadar iyidir.

Bu ve benzeri lakırdıları muhtemelen birilerinden duymuşsunuzdur. İşte bu tarz sözleri bolca tekrarlayan kişilerin ekibinde kesinlikle olmamanızı tavsiye ederim zira o ekip hiçbir zaman başarılı olamaz. Bir söz vardır, ”geçmiş geçmişte kalmıştır” , ne laf ama :)

Şimdi bu sözleri kısa kısa inceleyelim. Bakalım ne demek istemiş olabilirler ve yanlışlar nerede?

Bir zamanlar bir ürünü çok iyi satıyorduk, yine satabiliriz.

Bir zamanlar o ürünü satarken ne gibi bir satış stratejisi uygulanmış ve bir süredir neden satış sağlanamıyor incelemek lazım. Satışın birden bıçak gibi kesilmesi çok extrem bir durumdur ve belli başlı sebepleri olabilir ama genelde satışların birden durmasının bir dizi öngörülebilecek sebepleri vardır. Eğer bu sebepleri bilmez isek tekrar bu ürün özelinde hatalara düşebilir, gereksiz reklam maliyetlerine girebiliriz.

Tek reklam kanalı yeterlidir.

Hadi canım sen de :) Hala bu düşünceyi benimsemiş insanlar maalesef var. Kısa ve öz bir yanıt vermek gerekirse kesinlikle böyle bir şey mümkün değildir. Reklam alternatiflerini fazlaca çeşitlendirmeye ben de karşıyım lakin tek tip reklam modeli de kesinlikle hatalı bir çalışma örneğidir.

Piyasa analizi yapmayalım, önemli olan benim edeceğim kâr.

Hakikaten ”vay beee” :) Özgüvene bak sen, ama maalesef bu tip yönetilen birçok e-ticaret sitesi hala mevcut. Bu düşünce tarzıyla hiçbir site, hiçbir ticari giriş başarılı olamaz. Eğer piyasa şartlarını, piyasadaki oyuncuları, piyasa değişkenlerini, piyasadaki güncellemeleri takip etmez, bunlara ayak uydurmaz ve bunlara göre kendinizi, işletmenizi değiştirmez, dönüştürmezseniz başarılı olmanız imkansızdır.

Ucuz her zaman satar.

Bir yere kadar doğru ama ”ucuz satar” kısmı doğru da ”her zaman” kısmı yanlış ve de asıl detay şurada ”her zaman” ucuz satarak piyasada uzun süre var olamazsınız.

Çok satış yapmak için sitede çok ürün olması yeterlidir.

Aslında bunu söyleyene bu hareketi yapmak yeterli ama yine açıklama yapalım. Geniş ürün yelpazesi tabii ki önemli bir veridir ama sadece bu yeterlidir demek gerçekten 1996 yılındaki e-ticaret düşüncelerine sahip olmak demektir. Artık o suların altından çok sular geçti, günümüzde işe yaramaz geniş ürün yelpazesi başınıza bela bile olabilir.

Özetle; eskiden başarılı olmuş olabilirsiniz ve bir duraklama döneminde olabilirsiniz, sakın geçmişte yaptıklarınıza takılı kalmayın. Eskiden ders alabilirsiniz veya bazı doğru yöntemlerinizi güncelleyerek tekrar uygulayabilirsiniz ama geçmişte yaşayarak ve aynı yöntemlerle benzer süreçleri yürütmeye çalışmayın. Eskiye takılı kalmak, nostaljilerle yaşamak aslında bazen yenilginin hüznünden kurtulmak için kaçılmış bir yoldur, gerçeklerle yüzleşmek ise belki canınızı sıkabilir ama hatalarınızı görmeniz açısından son derece değerlidir.

Gerçeklerle yüzleşin ve mevcut koşullarınızın farkına varın ki başarılı olmak için harekete geçmeyi ciddi ciddi düşünmeye başlayın.

Not: Tüm gifler Leyla ile Mecnun temalı oldu farkındayım ama öyle güzel bir diziydi ki, hemen unutamıyoruz :)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Yazılarınız harika, gerçekten bilgilendirme ve ufuk açıcı yazılarınız için tesekkur etmek istedim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz