• TARİH: 22.11.2017
Gönderdiğim Mailler Neden Açılmıyor?

Gönderdiğim Mailler Neden Açılmıyor?

Özellikle e-ticaret sitesi sahipleri, yöneticileri bu soruyu kendilerine sorarlar: Gönderdiğim mailler neden açılmıyor? 

Binlerce, on binlerce hatta yüz binlerce mail gönderiyorum fakat %1’i ancak açılıyor neden, neden, neden?

Öncelikle maillerinize ne yazarsanız yazın, sektörünüzle ilgili olan kişilerin maillerini açmasının ortalama rakamları var maalesef. Yani bir danışmanlık firması iseniz gönderdiğiniz maillerin açılma oranı bir ev dekorasyon alışveriş sitesine göre düşük olacaktır. Zira birçok araştırmada öne çıkan rakamlar bize bunu gösteriyor.

Ortalama rakamlarlar maillerin açılma ve açılan maillerdeki içeriklere ilgiyi aktarmaya çalışırsam. Gönderilen maillerin ortalama %20’si açılıyor ve bunların %3’ü içerikle ilgilenerek içerikteki linklere tıklıyor. Çok az gibi görünebilir ama günden 100 bin mail attığınızda sitenize 3 bin ziyaretçi çekmenizi sağlıyor bu oranlar ve yaptığınız mailing çalışması…

Doğru Zamanlama

Mailinizin içeriği ne olursa olsun öncelikle doğru zamanda göndermelisiniz. Her sektörün zamanlaması farklı olur ve bu doğru zamanı deneme yanılma biraz da sektörünüzü tanıyarak bulabilirsiniz.

Başlık Önemlidir

Maillerinizin başlıkları çok önemlidir. Dikkat çekici başlıklar yaratmalı ama boş ve yalan vaatlerde de bulunmamaya çalışın. Başlıklarınızda gerçekten iyi bir indirimi veya  her yerde bulunmayacak bir bilgiyi duyuracak olursanız, mail açılma oranını artıracaktır.

İçerik Yine İçerik

Mail deyip geçmeyin! Mailinglerinizde kesinlikle profesyonel makale yazarlarıyla çalışın. İçeriğiniz etkili ve ilgi çekici olmalıdır.

Doğru Listeye, Doğru Şekilde Gönderim

Mail göndereceğiniz liste yasal yollardan elde edin ve kesinlikle kaliteli bir mailing ajansı ile anlaşarak gönderimleri sağlayın. Spam’e düşmemek mail pazarlamada çok önemlidir, hayati bir durumdur. Kesinlikle spam’e düşmemelisiniz. Bu bağlamda profesyonel firmalarla mail gönderiminizi sağlayın.

Özelleştirme

Maillerin başında kesinlikle direk olarak kişi adı soyadı yer almalı yani mail şu şekilde başlamalıdır.

Sevgili Mehmet Kaya,

Değerli Mehmet Kaya,

Değerli Üyemiz Mehmet Kaya

Bu şekilde mail alan kişiyi özel hissettirebilirsiniz. Nasıl ki, kandillerde herkese gönderilen ve bizlere de toplu gönderildiğini düşündüğümüzde bizi hiç sevindirmeyen aksine sinirlerimizi bozan kandil mesajlarına cevap dahi yollamıyoruz, mailinglerde de müşterinizi, üyenizi sıradanlaştırırsanız o da maillerinize dönüş sağlamaz, ilgi göstermez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz