• TARİH: 22.11.2017
Google Diyor ki; SPAM’e Artık Geçit YOK!

Google Diyor ki; SPAM’e Artık Geçit YOK!

Google, artık manipülasyonlara resmen top yekün savaş açtı diyebiliriz. Çok kısa sürede arka arkaya yayınladığı haberlerle algoritmasındaki değişiklikleri ve SPAM’e karşı duruşunu açıkça belirtmeye devam ediyor. Son olarak da işlevi aslında bambaşka olan ama SPAM linklere de yuva olan widgetlar hakkında ciddi bir uyarı yaptı. Ciddi uyarıdan kastım, bu tarz SPAM’e başvuranları hızlı bir şekilde cezalandıracağını belirtti.

Penguin güncellemesi dahilinde bu düzenlemeyi devreye sokan Google, SPAM link ile ilgili uzun zamandır sürdürdüğü amansız mücadelesini daha da güçlendirdi diyebiliriz. Google, yine de bu tarz manipülasyona yol açan çalışmaları sağlayan webmasterları tabiri caizse affetmeye hazır. Eğer bu tip bir hataya düştüyseniz ve sonunda cezalandırıldıysanız, bu cezadan kurtulmak, diğer cezalara göre daha kolay. Google Search Console ile yeniden değerlendirilme talebi sayesinde cezadan kurtulmak mümkün oluyor.

google-penguin-widget-spam

Web Yöneticisi Yönergeleri uyarınca bu tip linkleri kullanmak zaten yasaktı ama cezalandırmaları hiç görmemiştik. Bu cezaların artık geleceğini Google’ın açıklamasını bekliyorduk ki, Google beklenen açıklamayı yaptı. Ayrıca widgetlara ek olarak, sitelerde yer alan gereksiz, sayısı olağanın çok üstünde olan linklerin de ceza sebebi olduğunu belirten Google, bu çeşit linkleri en azından ”nofollow” olarak eklerseniz bir nebze cezanın boyutunu düşürebilirsiniz gibi bir eklemeyi de yapmadan geçmiyor. Ama şahsi fikrim site içi linklemeyi kurgularken Google’ın gözünden kaçıracağınızı düşündüğünüz hiçbir şeyin aslında Google’ın gözünden kaçmayacağını bilmeniz gerekir. Bu yüzden bu tip yöntemlere hiçbir zaman başvurmamak en doğru yoldur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz