• TARİH: 22.11.2017
Hangi Saatlerde Ne Arıyoruz?

Hangi Saatlerde Ne Arıyoruz?

Günümüzde Google artık hayatımızın önemli bir parçası oldu demek bile yetersiz kalıyor zira Google, hayatımızın çok önemli bir parçası. Ne merak etsek, neyin cevabını arasak, ne almak istesek, özetle ne arasak ilk müracaat ettiğimiz adres Google oluyor. Bu durum dünyanın her yerinde aynı şekilde cereyan ediyor. Durum bu olunca Google’ın istatistikleri de herkesin en çok merak ettiği istatistikler oluyor. Zira dünyada insanlar ne arıyor, nasıl arıyor hatta ne zaman arıyor ciddi bir merak konusu ki bu bilgilere en çok da internet sitesi olanlar ihtiyaç duyuyor. Zira günümüzde internet sitesi olup da Google’dan bağımsız olmak düşünülemez. Google, sitelerimize en çok ziyaretçiyi gönderen arama motoru olması sebebiyle Google’da insanların neleri, nasıl ve ne zaman aradığı çok önemlidir. İnsanların aramaları hakkında istatistikleri bilmek projelerimizde bize büyük fayda sağlayacaktır. Bu bağlamda NY Times’ın bir yayınındaki Google arama istatistiklerini sizlerle paylaşacağım.

Artık insanlar neleri, ne kadar arıyor bilgisi yetersiz oluyor. Herhangi bir şeyi hangi zaman dilimlerinde arıyorlar sorusuna cevap bulanlar, reklam faaliyetlerini bu bilgilere göre şekillendirerek daha efektif pazarlama çalışmaları yürütüyorlar.

Örneğin, akvaryum malzemeleri satan bir e-ticaret sitesi reklam yöneticisi, günün her saatine yaymış olduğu reklam planında günlük 300 TL harcama sağlıyor ve dönüşümünden memnun değil ama özellikle sitesindeki ürünlere yönelik aramaların daha çok belli saat dilimlerinde gerçekleştiğini bilirse, o saat dilimlerinde reklamını daha sık bir şekilde göstererek dönüşümünü artırabilir ve reklam çalışmasındaki verimi artırabilir.

google-1-dakika

Bu bağlamda aşağıdaki veriler ve sizlerin çıkaracağı istatistiklerle elde edeceği çalışmalarınıza uygun verilerle neler yapabileceğinizi hayal edin, eminim bazı reklam çalışmalarınızda ne kadar gereksiz harcamalar yaptığınızı fark edeceksiniz.

NY Times’ın yayınladığı bazı istatistikleri aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Mesela, unutulan şifreler ile ilgili yapılan aramalar en çok geceleri yapılıyor. Gece demek de yetmez aslında bu aramalar gece 2 ile 3 arası yapılıyor.

Hastalıklarla ilgili aramalar da en çok geceleri yapılıyor. Gece 1 ile 4 arası en çok aramanın yapıldığı saatler olurken sabah 8-10 arasın en az aramanın yapıldığı zaman dilimi oluyor.

Yemek tarifleri en çok akşam üstü yapılıyor ve saat 5-6 arasında tavan yapıyor. En az yemek tarifi araması gece 2-3 arasında yapılıyor.

Yine gece saatlerinde en çok intihar ve hayatı sorgulayan aramalar yapılıyor.

Din ve dualar ile ilgili aramalar da en çok gece 1-2 arasında yapılıyor.

Bu istatistikleri okurken bile ne kadar değerli bilgiler olduğunu düşünmüşsünüzdür. Örneğin, bir yemek tarifi siteniz varsa artık reklam çalışmalarınızı hangi zaman dilimlerinde daha fazla yoğunlaştıracağınızı biliyorsunuz.

SEO ve dijital pazarlama çalışmalarında, istatistikler çok değerlidir. Bu gibi istatistiklerin değerini bilmek lazım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz