• TARİH: 22.11.2017
Heyecan Verici Proje: GazeteEkmekSüt.com

Heyecan Verici Proje: GazeteEkmekSüt.com

Ülkemizde e-ticaret’in önündeki engellerden daima bahsederken ülkemizin insanlarının girişimci ruhlarının bu engelleri birer birer aşacağını ve müşteri sıkıntısı da 80 milyonluk ülkede kısmen çekmeyeceğini daima belirtmişimdir ve bu cesur, akıllı girişimcilerden çok güzel bir proje geldi: GazeteEkmekSüt.com

E-Ticaret’in tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı tüketim ürünleri üzerinden gelişeceğini, daha büyük kitlelere ulaşacağını daima belirtiyorum zira hızlı tüketim ürünlerinin her gün veya hafta birkaç kez alınma gibi bir zorunluluğu olduğundan e-ticaretin en büyük derdi olan sadık müşteri sıkıntısını ortadan kaldırıyor.

Yukarıdaki sebeplerden GazeteEkmekSüt.com‘un başarılı bir proje olacağını düşünüyorum ama kısa sürede daha fazla kitleye ulaşmak için çalıştığı bölgeleri artırması gerekiyor. Şuanda sadece İstanbulda K.Çekmece ve Bahçeşehir’de çok kısıtlı bölgelere hizmet veriliyor. Şahsi fikrim önce en azından İstanbulda daha fazla bölgeyle anlaşma sağlansa ve öyle site açılsaydı ama umarım kısa sürede bölgeleri artırırlar. Eğer bölge sayısını fazlalaştıramazlarsa, tüm proje bir hayal kırıklığına dönüşür.

Kısaca GES olarak tanıtılan sitenin tasarımı oldukça sade ve anlaşılır bir yapıda olmuş bunu olumu görüyorum. Sistemi kısaca ve etkin bir şekilde anlatmışlar zaten karışık bir şey de yok. Şuanda tek eksik dar bölgeye hizmet vermek gibi görünüyor.

Ülkemizde bazı alışveriş 2’lileri, 3’lüleri vardır. Mesela; ekmeki süt ikilisi, gazete ve ekmek ikilisibu projeyle yakından ilgili ama bir ikili var ki, bunlardan daha ünlü aslında :) Her ne kadar sigarayı sevmesem hatta iğrensem de iki ekmek bir maltepe hepsinden meşhurdur. Hatta yanılmıyorsam Ekşisözlükte iki ekmek bir maltepe gibi bir nick de vardı :)

Ürünlere gelecek olursak, ürünlerde nasıl bir performans sağlarlar kısaca detaylarsak, gazeteyi hala basılı olarak okuyanlar var tabii ama gitgide internete kaydı o mesele ama yine de gazete satışı sağlanır. Ekmek, malum ülkemizdeki tartışmasız en çok tüketilen gıda maddesi ve birçok da çeşidi var. Süt ise nedense ülkemizde çok da tüketilen bir içecek değil. Maalesef demek lazım zira hayvancılıkta önemli bir yeri olan ülkemizde süt pek de rağbet görmezken yurt dışında süte verilen önem takdire şayandır. Konusu gelmişken belirtelim süt içmek için çocuk olmak gerekmiyor. Ayrıca süt sadece çocuklara faydalı olmuyor, süt her yaşta birey için son derece faydalı bir içecektir.

Projenin En Önemli Dayanak Noktası: Günlük İhtiyaç

Sitenin girişinde göreceğiniz yazı aslında tüm projeyi açıklamaya yeriyor.

Günlük İhtiyacınız Olan Gazete, Ekmek ve Sütünüz

Her Sabah En Geç 07:30’da Kapınızda.

Üstelik Hizmet Bedelsiz ve Bildiğiniz Fiyatlarla!

Son cümle önemli: Üstelik Hizmet Bedelsiz ve Bildiğiniz Fiyatlarla!

Hizmet bedeli almamayı ne kadar sürdürürler bilemem ama Getir gibi ilerleyen süreçte sepetlere hizmet bedeli eklenirse işin tadı kaçabilir.

Ürün çeşitliliği gayet başarılı ama daha iyi olabilir.

Gazete olarak aşağı yukarı tüm gazeteleri gördüm. Tabii eksiklikler var ileride çeşitleri artırırlar diye düşünüyorum. Gazete konusunda siyasi bir ayrım da yapılmamış. Financial Times dahi var. Ekmek de oldukça çeşitli, sütte de çeşitli bir yelpaze var. Atatürk Orman Çiftliği ürünlerine de yer vermesi güzel olmuş. Ama keçi sütü vs gibi çeşitleri de eklemeleri faydalı olur diye düşünüyorum.

Siparişlere başlandı!

Siparişleri sahiplerine ulaştırmaya başlamışlar lakin bazı yerlerde belirtilen sayıların yani 1000 müşterinin mevcut olduğunun gerçekçi olduğunu pek sanmıyorum zira çok dar bir bölgede hizmet veriliyor ve daha proje çok taze ama tekrar belirtiyorum umarım çok başarılı olurlar zira çok güzel bir fikir ve ben artık e-ticaret sektöründe güzel fikirlerin bir bir heba olmasına dayanamıyorum. Bir hızla açılan ve ayını hızla hüsranla sonuçlanan projeler tüm sektöre büyük zarar veriyor.

Başarılı olmaları dileğiyle…

Tekrar belirtmek isterim, umarım başarılı olurlar ama yukarıda bahsettiklerim konusunda dikkatli olurlarsa, dar bölgeyi hızlıca genişletir ve ürünlerini biraz daha çeşitlendirirlerse bu iş olur gibi…

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gazete ekmek süt

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz