• TARİH: 22.11.2017
Hoşgeldiniz

Hoşgeldiniz

Hoooşgeldiniiiz :) Eskiden web sitelerinde açılış sayfalarında bolca görürdük bu karşılama mesajını hatta Flash ile yapılmış animasyonlarla (Hoşgeldiniz Temalı) karşılama mesajlarıyla karşılaşırdık. Artık bunlar çok demode oldu ama bu Hoşgeldiniz mesajları şekil değiştirdi. Artık sitede karşılaşmadığımız bu mesaj, mail postamıza düşüyor.

Bir e-ticaret sitesine üye olduğunuzda otomatik olarak bir Hoşgeldiniz maili gelir. Bunu çoğumuz hemen sileriz, çünkü genelde standart bir maildir, hoşgeldin vs basit bir mail gelir. Artık e-ticaret dünyasındaki rekabet ile sineğin bile yağını çıkarma tabiriyle doğru oranlı olarak bu basit maillerle dijital pazarlama çalışmalarımıza destek sağlayabiliriz.

Sitenize üye olan bir müşterinize sıcak bir Hoşgeldin demek, ona ilgi duyacağı bilgileri sunmak, hediyeler vermek e-ticaretin normal ticarete göre bir nebze olan soğukluğunu kırmanıza yardımcı olabilir.

Hoşgeldin mailinde neler yapılabilir?

Öncelikle ilgi çekmemiz lazım. Bir mailde en çok ilgi çeken bölüm malum başlıktır. Dikkat çekici bir başlık maillerin açılış oranlarını ciddi şekilde artırır. Tabii dikkat çekeyim derken de kantarın topunuzu kaçırmayın. Yalan, yanlış başlıklar müşterinizi yanıltacağı gibi, spam olarak da algılanabilir. Gerçekçi ve doğal olalım, gerçeğin ışığından hiçbir zaman ayrılmadığımız gibi maillerimizde de ayrılmayalım :)

Mesajımızı net şekilde vermeliyiz.

Bu maillerin en önemli özelliği, müşterimize attığımız ilk maildir. İlk intiba gibi düşünülebilir. O açıdan mesajımızı net ve marka imajımıza net bir şekilde vermeliyiz. Boş sözlerle müşterimizin algısını, ilgisini yanlış yerlere çekmemeliyiz.

 

Müşteriler genelde mailler çok uzun olursa okumaz. Kısa ve net olmalı ayrıca ana mesajınızı net bir şekilde iletmelisiniz. Sadece ”Sitemize

Örneğin; Hoşgeldiniz mailinizde ana mesajınız ilk alışverişte 20 TL indirim hakkı sağlıyorsanız bunu görselle net bir şekilde iletmelisiniz.

Abonelik sağlanabilir.

Hoşgeldin mailinde ”İndirim fırsatlarından ilk sen haberdar ol” gibi bir fırsat haberi ile e-bültene kayıt sağlanabilir. Bazı e-ticaret sitelerinde üye olurken e-bültene de otomatik üyelik sağlanıyor ama bu müşterilerden tepki çekebiliyor. Bu abonelik işlemini izinli yapmanızda fayda var.

Özetle…

Basit bir Hoşgeldin mailini dahi dijital pazarlama planınıza dahil etmeniz halinde ki bu oldukça basit bir şekilde yapılabilir ve ummadığınız sonuçlar alabilirsiniz. Dahası tüm pazarlama çalışmalarınıza artı bir değer katabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz