• TARİH: 22.11.2017
Kanuni’nin Fransa Kralına Mektubu

Kanuni’nin Fransa Kralına Mektubu

Bugün konumuz, Muhteşem Süleyman ve Fransuva arasında geçen meşhur yazışma. Muhteşem Yüzyıl dizisiyle artık neredeyse evimizden biri gibi olan Muhteşem Süleyman yaptığı seferler ve fetihler dışında kendine olan güveni ve iktidarı elinde tutma becerisiyle nam salmış bir padişahtı.

Uzatmadan hemen konuya giriyorum, yine her zaman olduğu gibi bu konuya da farklı bir yerden bakacağız.

Kanuni Sultan Süleyman Han’ın Ocak 1526’da Fransa Kralı Fransuva’ya gönderdiği name-i hümayunun elkab bölümünden;

“Ben ki sultânü’s-selâtîn ve burhânü’l-havâkîn tâc-bahş-ı hüsrevân-ı rû-yi zemîn zıllullâhi fî’l-arz Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumili’nin ve Anadolu’nun ve Karaman’ın ve Rûm’un ve Vilâyet-i Zülkadriye’nin ve Diyâr-ı Bekr’in ve Kürdistân’ın ve Azerbaycân’ın ve Acem’in ve Şâm’ın ve Haleb’in ve Mısr’un ve Mekke’nin ve Medine’nin ve Kuds’ün külliyen Diyâr-ı Arab’ın ve Yemen’in ve daha nice memleketlerin ki âbâ-i kirâm ve ecdâd-ı ızâmım enârallahu berâhinehüm kuvvet-i kâhireleriyle feth etdikleri ve cenâb-ı celâlet-me’âbım dahi tîg-ı âteş-bâr ve şemşîr-i zafer-nigârım ile feth eyledüğim nice diyârın sultânı ve padişâhı Sultân Bayezid Han oğlu Sultan Selim Han oğlu Sultan Süleyman Şah Han’ım,
sen ki Françe vilâyetinin kralı Françeşko’sun”

Şimdi buraya kadar her şey normal ayrıntıya gelmeden önce size bu mektubun görselini de paylaşacağım. Son derece kaliteli ve temiz olan bu görsel orjinalinden birebir çekilmiş bir fotoğraftır.

fransuva_mektup_11

Yine ayrıntıya gelmeden belirtmem gerekir ki, bu name-i hümayun günümüzde Fransa “La Bibliothèque Nationale”de saklanmaktadır. Nasıl korumuşlarsa pırıl pırıl günümüze intikal etmiştir. Tabii onların tarihe bakış açısı ve verdiği değere bizim ulaşmamız imkansızdır. Ve bunu şuradan anlıyoruz ki, yine bu tarihte Fransa Kralı’ndan gönderilmiş olup mutlaka arşivlerimizde bulunması gereken cevabi name veya nameler arşivlerimizde yoktur.

İşte detay da burada ortaya çıkıyor. Bu kayıp mektup yani cevap mektubu Fransuva’nın annesinden gelmiştir. Yine ne var bunda diyecek olan olursa ki, yardım  talebinde bulunan da Fransuva değildir. Hepimizin bildiği üzere, Kanuni’nin Fransuvaya gönderdiği meşhur mektup, Fransuva’nın gel beni esaretten kurtar, tahtımı ve tacımı geri bana ver yardım talebinden sonra gönderilmiştir ki Fransuva o dönemlerde esirdir ve elçilerle bir diplomatik bildiri, mektup gönderecek konumda değildir ve de cevabı da yazan Fransuva’nın annesi olduğundan ilk yardım talebini de Fransuva’nın annesi yapmıştır.

Benim gibi birçok tarih severi şaşırtan bir kralın, özellikle Fransa kralının, bir soylunun böyle bir talepte bulunmasıydı. Biraz araştırınca böyle bir şeyin olmadığını da anlamış olduk zaten. Hiçbir zaman özellikle Fransa gibi Kara Avrupası devletlerinin soyluları, hanedanlarının reisleri, kralları gururunu kıracak bir davranışta bulunmazlar. Ölürler, yine bulunmazlar. Ama tabii anne kalbi dayanamaz. Bu gibi annelerin evlatlarını koruma iç güdüsüyle yardım talepleri tarihte birçok kez karşımıza çıkıyor. Özellikle Osmanlıda da oldukça fazla bu durum yaşanmıştır. Mesela Turhan Hatice Sultan bunların en bilinenidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz