• TARİH: 22.11.2017
Kapatıyoruz

Kapatıyoruz

Birkaç gün önce haberini aldık: Markafoni kapandı ve şimdi de bugün haberini aldık: BuKoli kapandı.

Bukoli erken pes etti

Markafoni şaşırtmadı desem yeridir. Hatta 4-5 ay öncesinde bile bekleniyordu ama Bukoliye hem şaşırdım hem de üzüldüm. Bence güzel bir projeydi. Esnafa ek gelir de oluyordu, tüketici de yararlanıyordu. Borusan’ın e-ticarete yaptığı yatırım da sevindirmişti lakin bir şeyler ters gitmiş olmalı ki, kapandı. Ama aldığımız duyumlar Bukoli’nin henüz kapatma aşamasında olmadığıydı, biraz erken pes etti.

Markafoni’nin kapatması da etkili oldu sanırım zira Markafoni ciddi bir Bukoli müşterisi yaratıyordu. Ama Markafoni yoksa başka mecralarda şansını aramalıydı. Ya da sadece büyüklerle çalışma stratejisi yerine sektörün tümüne hitap etmeliydi. Bence Bukoli’nin önemli hatalarında birisi ”hedefleme hatası” idi.

 Oysa piyasa olarak Bukoli’yi çok sevmiştik.

Bukoli tarafında eksik gördüğüm diğer başlıca durum, Bukoli ile çalışmak isteyen eticaret sitelerine gerekli kolaylıklar sağlanmadı. Birçok yazılım Bukoli ile entegre olmadı, olamadı. Bukoli’nin bu hizmetleri kendisi sağlaması gerekirdi.

Bukoli’nin değişerek, evrilerek farklı bir şekilde karşımıza çıkacağını düşünüyorum zira ülkemizdeki kargo firmalarını düşündükçe böyle bir ihtiyaç var. Bukoliye çok üzüldüğümü ama bu kapanışın yeni girişimlere de fırsat olduğunu düşünmekteyim.

Bukoli, giderken müşterilerine, sektöre böyle bir yazı da yazmayı ihmal etmemiş.

“Değerli müşterimiz,

Şirketimizin inovatif iş modellerinden biri olarak 2014 yılında faaliyete geçen ve geliştirmek için hepimizin canla başla çalıştığı Bukoli operasyonunu bugün itibarı ile sonlandırıyoruz.

Bukoli’yi tüm taraflar için en fazla değer yaratacak şekilde sürdürmemiz mevcut pazar koşullarında maalesef mümkün olmadı.

Bugüne kadar büyük bir mutluluk ve heyecanla sürdürdüğümüz iş birliği için size teşekkür ederiz. Bu süre zarfında, sizin işiniz için değer yaratmış ve büyümenize katkıda bulunabilmiş olmayı ümit ediyoruz. Bunu başarabildiysek ne mutlu bize!

Sitenizdeki teslimat seçim opsiyonları arasından Bukoli’yi ivedilikle kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bukoli operasyonuna son verme kararımızın işiniz üzerinde herhangi olumsuz bir etkisi olmaması için gerekli tüm önlemler tarafımızdan alındı. 30 Haziran 2017 tarihine kadar siteniz üzerinden verilen Bukoli opsiyonlu tüm siparişleri teslim etmeye devam edeceğiz.

Borusan Lojistik olarak inovasyona yatırım yapmaktan, katma değeri yüksek yenilikçi hizmet ve iş modellerini hayata geçirmekten vazgeçmeyeceğimizi özellikle bilmenizi isteriz.

Dijital Teknolojileri en etkin şekilde kullanan yeni hizmetlerimiz ve iş modellerimizle yollarımızın bir gün tekrar kesişeceğine içtenlikle inanıyoruz.

Bize olan güveniniz için teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”

Kaza geliyorum demişti

Tersten gidiyoruz ama Markafoni’nin kapanışına dönersek, bu bekleniyordu. Uzun zamandır, kendini geliştirmeyen bir yapı vardı. Uzun zaman anlam veremedim bu duruma, rakipleri atak üstüne atak yaparken, Limango piyasadan çekilmişken, VipDükkan batmışken, Markafoni de hiçbir değişiklik olmuyordu.

Hasta Adam: Markafoni

Türk E-Ticaret pazarının ”Hasta Adamı” konumuna gelen Markafoni, Osmanlı’nın teknolojiye direnmesi gibi yeniliklere direnince kapanması sürpriz olmadı. Zaten internet, teknoloji, e-ticaret gibi çok hızlı değişen alanlarda değişime ayak uyduramamanın cezası çok ağır oluyor. Ne kadar büyük olursanız olun, bu alanlar yavaşlığı, gelişmemeyi affetmiyor.

Özel Alışveriş Kulüpleri OUT

Özel alışveriş kulüpleri, indirim kulüpleri devri uzun zamandır bir sallantıda zaten ayrıca indirimlerin gerçekçi olmaması, ürünlerin kargoya verilme sürelerinin uzunluğu ciddi sorun yaratmaya başlamıştı ki C2C pazarı dünyada ve ülkemizde ataklar yapmaya devam edince bu alışveriş kulüplerinin işleri sallanmaya başladı.

Trendyol, bunun farkında olarak birçok atak yaptı, bazılarında başarılı bazılarında başarısız oldu ama şuanda hala sektöre tutunuyor. Morhipo da keza aynı şekilde hatta 1V1Y bile başında başka bir çok dert olmasına rağmen sektörde tutunuyor. Ama tabii ki, bu firmalar da yeniliklere ayak uyduramazsa onların da işi zor zira iş modeli temelden sarsılıyor.

Ama bu demek değil ki, hiç mi özel alışveriş kulübü kalmayacak, tabii ki kalacak. Ama sayıları azalacak, zira ”Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez.”

Son olarak örnek vermek gerekirse, bir dönem fırsat siteleri ne kadar revaçtaydı, her gün mailimize 10 tane mail düşerdi, Şehir Fırsatı, Semt Fırsatı, Yakala.co, Grupanya, Markapon vs vs , şimdi bunların birçoğunun adını bile duymuyoruz. Ama hala ayakta olanları da var yani birkaç önemli site sektörden çekildi diye değil sektör, sektörün o alanı bile tamamen bitmiş olmuyor. Ama bu gidişatın bize bazı gösterdikleri oluyor.

Artık fırsat siteleri devri kapandı. Özel alışveriş kulüpleri devri de kapanmak üzere, fikir anlamında inovasyon geliştirmeyen siteler Markafoni’nin yaşadığı sonu yaşarlar, benden söylemesi…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz