• TARİH: 23.11.2017
Konumuz: Fatih Sultan Mehmed

Konumuz: Fatih Sultan Mehmed

fatih-sultanmehmed-bellini-portre-resim

Sadece e-ticaret, digital marketing, SEO, sosyal medya, yazılım yazacak değiliz ya :)) Arada tarihe de bir bakış atalım. Şimdi  konumuz Osmanlı Devletinin en meşhur padişahlarının başında gelen Avrupalıların tabiri ile Grand Turco bize göre 2.Mehmed yani en çok bilinen adı ile Fatih Sultan Mehmed hakkında birçok yazı okuduk malum ama geçen ay okuduğum bir yazıdan sonra bazı sorular sormaya başladım kendime. Şimdi herkes tarafından biliniyor ki; 2.Muradın oğlu 2.Mehmed 1432 yılında doğdu, tahta 2 kez çıktı. İlk çıktığında 12 yaşındaydı. Bayağı 2 var değil mi? 1432, tahta 2 kez çıktı, 12 yaşında, 2.Murad’ın oğlu 2.Mehmed :)) daha durun bu 2’lerden daha çok var. Osmanlı padişahlarını sıralarken hep dikkatimi çeken bir  nokta olmuştur. 2.Murad malum Osmanlı padişahları arasında en başarılı padişahlardan ve İstanbulun fethinin bir anlamda hazırlayıcısıdır. Oğlu 2.Mehmed de malum İstanbulu fethetti ve dünya tarihine adını kazıdı. Onun da oğlu 2.Bayezid, İstanbulun fethinin ardından devleti özellikle iç karışıklıklara ve yenilik bahanesi ile ortaya çıkan asilere karşı ayakta tuttu daha da güçlendirdi. Dikkatle bakarsak; 2.Muradın oğlu 2.Mehmed, 2.Mehmedin oğlu 2.Bayezid :)) Yine 2 ! Tesadüfün böylesi. Son olarak Fatih Sultan Mehmed’in İstanbulu fethi Osmanlının İstanbulu 2.kuşatmasında gerçekleşmiştir, hadi bunu da açıklayın da göreyim :)) Bunlar bir tarafa ben bu döneme kısaca 2’ler dönemi diyorum. Osmanlı padişahları sıralamasını ezberlemesi gerekenler olursa kolay bir ezberleme olur arka arkaya 2.Murad, 2.Mehmed, 2.Bayezid, bu tüyo da benden hediye olsun :))  Ayrıca bir detay da daima dikkatimi çekmiştir, bu 3 başarılı padişahın da adının son harfi ”d” ‘dir. Hatta şöyle de bir şey vardır. Murad 5, Mehmed 6, Bayezid 7 harflidir. 5-6-7 olarak birbirini takip etmiştir. Tarihe bu açıdan bakanı da kolay bulamazsınız :)) En son nerede kalmıştık ilk tahta çıktığında 12 yaşındaydı ve İstanbulu fethettiğinde de 21 yaşındaydı. Bunları bu şekilde biliyoruz. Gelin görün ki bazı okuduğum kitaplarda ve bir makalede bunun yanlış olabileceği yazıyordu. Ben de hepsini okudum, konu üzerinde başka kaynaklara da göz attım.

Şöyle bir şey var ki, 1430 yılında 2.Murad’ın çok hastalandığı ve bundan herkesin, tüm saray ahalisinin çok korktuğu hatta şu beşikteki mi tahta geçecek diye birbirlerine sordukları ve bundan da korktukları kayıtlarda yer alıyor. Beşikteki diye bahsedilen de 2.Mehmed’dir. Ama 2.Mehmed 1432’de doğmuş diye biliyoruz. Bunu kenara alalım. Bir de Hacı Bayram Veli’nin 1429 yılında 2.Muradı ziyaretinde sohbet esnasında sarf ettiği şu söz var.

– Konstantiniyye’nin fethini sen de, ben de görmeyiz; ama şol beşikteki tıfıl ile bu bizim köse görür!

istanbulunfethi

Yine söz konusu beşikteki yeni doğmuş olan 2.Mehmed oluyor. Yani 2.Mehmed 1429’da doğmuş oluyor. Bu arada köse diye tabir edilen diğer kişi de Hacı Bayram Velinin öğrencisi Akşemseddin.

Şimdi elimizdekilere bakarsak 2.Mehmed birçok tarihi kitaba göre 1432 yılında doğdu. Ama daha birçok kayda göre de 1430 yılında, yine başka kayıtlara göre de 1429 yılında doğdu. Yani İstanbulu 21 yaşında değil 23 yaşında veya 24 yaşında fethetti. Bazı deyimlerde, marşlarda geçen 21 yaşında İstanbulu fethetti sözü de yanlış olmuş oluyor. Ama hangisi doğru net bilemiyoruz. Kaynaklar var, yaşanmış olaylar ve yine onların kayıtları var. Bir tarihsel karmaşa söz konusu var bu açık nasıl çözülür bilmiyorum ama benim yakaladığım bir nokta var. Çok geriye gitmedim ama emin de değilim sadece 30 yıl kadar önceye gidiyoruz, bu yine 2’nin başrol olduğu bir bilinmeyen; 2.Murad 1402 yılında Amasyada dünyada geldi diyen birçok kaynak varken birçok ciddi kaynak da 1404 diyor. Şimdi buradaki 2 yıl acaba tüm karmaşayı yaratan 2 yıl mı? Bu konuyu açıklığa kavuşturmak lazım diye düşünüyorum zira İstanbulun Fethi çok önemli bir dönüm noktası ve bu fethi gerçekleştiren liderin fethi gerçekleştirdiğindeki yaşı bilinmiyor. Bu bence bir eksiklik, bu konuda uzmanlaşmış kişilerin daha fazla bilgiye, belgeye ulaşma fırsatı olduğundan bu konuyu yine açıklığa kavuşturacaklar onlardır.

 

Fatih Sultan Mehmed İstanbulu fethettiğinde kaç  yaşındaydı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz