• TARİH: 11.09.2017
Kümesteki Kartal Neden Uçamaz?

Kümesteki Kartal Neden Uçamaz?

kumesteki-kartal

Sizlere, özellikle girişimci ruhlu olanlara hatta bir de e-ticaret ile alakalı olanlara harika bir kitap tavsiye edeceğim. Kitap biraz eski olabilir, ben bile tabiri caizse tozlu raflarda kitabı görünce belki de okumamış olanlar vardır diyerek sizlere tanıtmak istedim. (Bu arada Fatih Sultan Mehmed ile ilgili bu kadar detay bilgileri hangi kitaptan okuduysanız o kitabı tanıtır mısınız diye Whatsapp’tan mesaj atan arkadaşıma selam olsun :) al sana kitap tanıtımı ama tarih değil :) şaka bir yana ilerleyen günlerde tarih kitapları hakkında da birkaç tavsiyem olacak)  Konumuza dönersek kitabın yazarı e-ticaret dünyasında tanınan bir isim, Burak Büyükdemir. Üniversitelerde e-ticaret dersleri vermiş, birçok büyük köklü firmaya e-ticaret danışmanlığı yapmış, kitaplar yazmış ve en önemlisi e-tohum‘un kurucusudur Burak Büyükdemir. Kendisi ile 5-6 yıl önce sanırım bir e-ticaret veya sosyal medya konferansında tanışmıştım, son derece pozitif ve sektöre aşık bir insan, zaten kitabında da işini sevmenin başarının anahtarı olduğunu her fırsatta belirtiyor.

Kitaba kısaca geleyim, Kümesteki Kartal Neden Uçamaz? öncelikle her girişimcinin okuması gereken bir kitap. Her zaman benim de dile getirdiğim, sevdiğin işi yapmalısın sözü kitabın ana fikri desem yanılmam. Belki de bu sebeple kitap bana çok yakın geldi. Tabii kitabın e-ticaretle alakalı olması, bilişimle alakalı olması, girişimle alakalı olması çok daha cazip kılıyor.

Kitapla ilgili kısacası bir özet olarak;

Hepsi birer aşk hikayesi…
Nevzat, amerika’daki yüksek lisans eğitimini yarıda bırakıp Türkiye’ye döndüğünde, kendisine gelecek vaadeden bankadaki işinden ayrılan Melih’le birlikte risk dolu bu projeye atıldı. Cem de diğer işlerini bırakıp teklif edilen ortaklığı kabul etti.Kendilerini bekleyen zor günleri hiç bilmiyorlardı. Ufak bir adımla yemeksepeti.com’un uzun yolculuğuna başladılar.

Burak ve Serkan, üniversite hayatları boyunca aldıkları eğitimi düşünmeyip mimarlık yapmaktan vazgeçtiler. Kurulu düzenlerini bozdular. Evden çalıştılar. Sıkıntı çektiler. Birlikte gittigidiyor.com adındaki hayallerinin peşine düştüler.

Halil, internette kolay hatırlanmak ve ileride marka olabilmek amacıyla, bebek.com ismini satın aldı. Alan adlarını alabilmek için evini sattı. Bu sırada ekonomik krizle mücadele etti. Küçük şirketini kurduğunda elinde maddi hiçbir şey kalmamıştı. Çevresindeki herkes ona farklı gözle bakmaya başlamıştı. Bir çok kimse hayallerine ve yapacaklarına inanmıyordu.

Onları bu yoldan çevirmeye çalıştılar, şevklerini kırdılar. Fikirlerini anlattıklarında çok bükük dudaklar gördüler. Aynı denizde yolculuk yapıyorlardı. Birbirlerini tanımıyorlardı ama hepsinin ortak özellikleri vardı. Aşıktılar, odaklanmışlardı, büyük dalgaları aşmayı, fırtınalarla savaşmayı ve en sonunda hayallerine ulaşacakları limanı düşündükleri için bu denizde yolculuğa başlamışlardı.

Aşk ve azim,başarının anahtarıdır. Bu da benim yorumum :)

Son olarak kitabı okuyan herkeste olduğu gibi hemen gaza gelmeyin :) Hemen bir gazla istifayı basıp, bankalardan kredi çekmeden önce sakin kafayla düşünün :) Birçok başarı öyküsü var ama başarısızlık da var. Ama bence işinizi severseniz, çok çalışırsanız, başarısızlık çok düşük ihtimaldir.

Girişimci olmayı herkes beceremez, girişimci olmak cesaret ve öngörü ister. Girişimci olmak isteyen herkese bol şans diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz