• TARİH: 23.11.2017
Makyavelist Düşünce ve E-Ticaret

Makyavelist Düşünce ve E-Ticaret

Makyavelist düşünceye gelmeden önce bilmeyen arkadaşlar olduğunu düşünerek Makyavelizm nedir kısaca onu açıklayalım. Makyavelizm, meşhur İtalyan düşünür Niccolò Machiavelli‘nin düşüncelerinden doğmuş herhangi bir amaca ulaşmak için her türlü araca başvurmanın uygun olduğunun doğru olduğunu kabul eden ve bu temele oturtulan bir yaklaşımdır. Machiavelli, siyaset ile ilgili görüşlerini meşhur ”Prens” adlı kitabında açıkça belirtmiştir. Hatta bu kitaba Muhteşem Yüzyıl’da da yer verilmiştir, Pargalı İbrahim dizide bu kitaptan bir bölüm okumuştur.

İşte o bölüm;

“ Türk hükümdarlığı tek bir padişah tarafından yönetilir. Diğerleri kapıkullarıdır. Padişah ülkesini sancaklara ayırmış ve oralara valiler tayin etmiştir. Padişah valileri istediği zaman istediği biçimde değiştirebilir. Fransa kralı ise kalabalık bir soylular sınıfı ile kuşatılmıştır. Bu soyluların kendilerine bağlı uyrukları ve ayrıcalıklı durumları vardır. Kral onların bu ayrıcalıklarını kendini tehlikeye atmadan ellerinden alamaz.Bu iki çeşit yönetim biçimi incelenirse, Türk hükümdarlığının ele geçirilmesinin çok güç, fakat bir kez ele geçirilirse onu elde tutmanın ise çok kolay olduğu görülür. Buna karşılık Fransa krallığını ele geçirmek kolay fakat onu elde tutmak çok güçtür. Çünkü Türk hükümdarlığında herkes padişahın kulu olduğu için onları baştan çıkarmak güçtür. Osmanlı devletine kim saldırırsa onu birlik içinde bulacağını hesaplaması gerekir. Fakat bir kez yenik düşüp ordusu bozguna uğrayacak olursa hükümdar soyundan gelenlerin dışında kimseden korkmaya gerek kalmaz. Fransa’da ise krallığın bazı beylerini elde ederek ülkeye kolaylıkla girilebilir. Memnun olmayanlar ve değişiklik isteyenler her zaman bulunur. Bunlar size kapıları açabilir ve zaferinizi kolaylaştırabilirler. Ancak yine bu dere beylerle uğraşılmak zorunda kalınılacağından, Fransa’yı elde tutmak güçtür.”

Niccolò Machiavelli

Bu düşünürü malum düşüncelerinden dolayı pek sevmem ama bazı siyasi fikirleri ,düşünceleri gerçekten takdire şayandır onu da es geçmemek lazım. Ama yukarıda da bahsettiğim üzere tüm düşünce ve fikirlerine rağmen Machiavelli dendiğinde akla gelen, onu bize anlatan düşüncesi ”Bir amaca ulaşmak için her türlü araca başvurmak uygundur.” düşüncesidir.

Bu Makyavelist düşünce maalesef insanlık adına hiç de faydalı bir düşünce değil ve özellikle siyasi, askeri ve ticari alanlarda bu düşünceyi benimseyen birçok kişi, grup, holding, dev işletmeler mevcut.

Özellikle rekabetçi piyasalarda bu Makyavelist düşünce maalesef çok yaygın ve daha çok satış yapmak adına, daha fazlaya ulaşmak adına maalesef olmadık işlere giren birçok işletme var. Rakiplerine saldıranlar, pazar şartlarına aykırı fiyatlamalar yapanlar, piyasada ahlak dışı birçok davranışa başvuranlar toptan tüm pazara da pazarda hizmet veren kuruluşlara da büyük zararlar veriyor.

Örneğin; rakibinin gerisinde kalan bir firma rakibinden daha iyi olarak onu geçmek yerine onu aşağıya çekmeye çalışabiliyor.

Özellikle e-ticaret sektöründe dolandırıcılık faaliyetlerinin tüm piyasaya verdiği zararı tahmin bile edemezsiniz. Hatta Türkiye’de e-ticaretin gelişmesindeki en büyük engeldir bu mantar gibi açılan sadece tek ürün satan dolandırıcı firmalar, bu firmalar yaprak diye tabir edilen sitelerden günde 8-10 site açıp özellikle sosyal medya reklamlarıyla dolandırıcılık yapıyorlar. Bu siteler yüzünden genel olarak e-ticarete bakış açısı hep güvensizlik üzerine oluyor.

 Ülkemizde e-ticaret piyasasının neden yavaş geliştiği üzerine birçok makale var ve bu makale konularının başında da bu dolandırıcılık yapan sözde e-ticaret girişimcileri yer alıyor. Bu gibi olumsuzlukları da tabii ki öncelikle devletin mücadelesi ile ortadan kaldıracağız. Bu konudaki yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve ticaret hukukuna acilen e-ticaret dokunuşu yapılması gerekiyor. Böylelikle Makyavelist veya farklı bir düşünce ile piyasa şartlarını alt üst eden rekabet ortamını bozan, oyunu dürüst oynamayanların hızlıca sektörden temizlenmesi sağlanır.

Şuanda pratikte pek çalışmasa da teoride ticaret hukukunda bir takım e-ticaret update’i yapıldı ama tabii ki bu hukuk düzenlemesi çalışmalarında hiçbir e-ticaret uzmanı yer almadı. Böylece bu update tam da amacına ulaşmadı maalesef hala büyük boşluklar var.

Umarım bundan sonraki süreçte uygun düzenlemeler, bu sektörün asıl aktörlerinin katıldığı çalıştaylarla oluşturulur ve ülkemizdeki e-ticaret piyasasında güven ortamı sağlanmış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz