• TARİH: 22.11.2017
Online İtibar Yönetimi Nedir

Online İtibar Yönetimi Nedir

Online itibar, markamızın, kurumumuzun ve dahi şahsımızın internetteki varlığıdır. İtibarın kelime anlamının online mecradaki güncel tanımıdır. 2016 yılı itibariyle internetten bağımsız bir dünya düşünemiyoruz, her türlü bilgiyi internetten ediniyoruz. Hal böyle olunca bizlerle ilgili bilgilerin de internet sayesinde diğer insanlar tarafından edinildiğini anlamamız zor değildir. Online mecrada biz kimiz, neyiz, hakkımızda neler konuşuluyor bunları öğrenip, olumsuzluklara müdahale etmeye online itibar yönetimi diyebiliriz.

Günümüzde insanlar bir şey hakkında bilgi almak istediğinde ilk danıştıkları mecra internet oluyor. Dahası Google oluyor.

Bir ürün/hizmet satın alacakları zaman Google ile araştırıyorlar, bir kişi veya kurum hakkında bilgi edinmek istediklerinde Google ile arama yapıyorlar ve buradan aldıkları bilgilere göre bir karar almaları gerekiyorsa, kararlarını buradan topladıkları bilgilere göre veriyorlar.

online itibar yönetimi ve sosyal medya

Online İtibar Yönetimi ve Sosyal Medya

Sosyal medya araçlarında da kurumumuz ve şahsımız adına kötü bir itibar oluşturacak içerikler bulunabilir. Bu içerikleri de yine ya kaldırmamız ya da içerikleri daha arka planlara itmemiz gerekmektedir.

Sosyal ağlarda itibarımızı zedeleyecek içerikleri olan sayfalarla ve gruplarla iletişime geçip içeriğin kaldırılması talebinden önce buralarda direk iletişime geçip o mecrada olumsuz yorumları değiştirmeye gayret göstermeliyiz. Eğer bu çalışmamızda başarılı olamazsak içeriğin kaldırılmasını talep edebiliriz.

Online itibar yönetiminin en önemli ayaklarından birisi olan sosyal ağlarda kişi veya kurum olarak daima aktif olmalıyız ve hakkımızdaki olumsuz yorumlara direk müdahale etmeliyiz. Ayrıca Google’da hakkımızda oluşacak olumsuz algı için yapacağımız SEO çalışmalarına ek olarak sosyal medya çalışmarıyla olumsuz içerikleri alt sıralara itmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz