• TARİH: 22.11.2017
Adım Adım SEO

Adım Adım SEO

SEO Search Engine Optimization, Ranking algorithm

Bu yazımız bir yazı dizisinin ilk yazısı olacak ve genel olarak bu yazı dizisinde SEO çalışması yaparken nasıl bir planlama yapmalıyız, bu planları nasıl bir sıralamayla hayate geçiririz sorularına cevap vereceğiz. Bu yazımızda SEO çalışmasının ilk aşaması olarak SEO Analizi Nasıl Yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, çok kapsamlı bir çalışma olduğu için hiçbir SEO çalışması planlama yapılmadan gerçekleştirilemez. SEO çalışması kapsamlı bir planlama ve program kurgulamayı gerektirmektedir. SEO çalışması sadece hedeflenen kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılmaz. SEO çalışması aynı zamanda bir marka itibar yönetimi çalışmasıdır. SEO çalışması dijital pazarlamanın önemli bir ayağıdır. SEO çalışması nasıl yapılır sorusuna genelde verilen cevap hedeflenen kelimeyle ilgili site içine basit bir şekilde müdahale edilir ve sonra dış SEO çalışmaları yapılır. İşte bu cevap son derece yanlıştır. Bir siteye SEO çalışması uygulamadan önce yapılacak ilk işi detaylı bir SEO analiz çalışmasıdır. Ancak SEO analizi çalışması yapıldıktan sonra diğer aşamalara geçilebilir. Ayrıca site içi SEO çalışması ve site dışı SEO çalışması da yine genelde verilen cevapta olduğu gibi değildir. Zira site içine müdahele en azından dış SEO kadar önemlidir. Hatta sitenin durumuna göre daha önemli bile olabilir. Yani buradan da anlayacağınız üzere SEO çalışması yapacağınız sitenin mevcut durumu, sektörü gibi değişkenler, SEO çalışmasının nasıl olacağını belirler. Küçük bir örnek vermek gerekirse, günlük binlerce ziyaretçisi olan, birçok insana hitap eden yıllardır sektörde bulunan bir e-ticaret sitesine yapılacak SEO çalışması ile sektöre yeni adım atan bir sitenin yapacağı çalışmalar farklıdır. Bu konuya derinlemesine dalmadan yazının başında da belirttiğimiz üzere SEO çalışmasını adım adım nasıl yaparız sorusuna cevap ararken ilk adım olan SEO Analiz Çalışmasına geçelim.

SEO Analiz Çalışması nasıl yapılır ve ilk önce analize nereden başlamalıyız sorusuna cevap vererek başlayabiliriz. Öncelikle hedefimizi net bir biçimde belirlemeli ve ona uygun analiz yapmalıyız. Hedefimiz belli ise ilk yapacağımız iş, sitenin sektör analizi, ziyaretçi analizi, rakip analizi, ürün analizi, pazar analizi, mevcut durum analizi yapılmalıdır. Bu analizlerde e-ticaret siteleri haricindeki sitelerin analizi daha kolay olurken e-ticaret sitelerinin SEO analiz çalışması çok daha karmaşık olur. Her şeyden önce sitenin sektörü çok iyi tanınmalıdır. Sitede bulunan ürünleri nerede satabilirim, nasıl bir fiyatlandırma kurgusu yapmam gerekir, müşteriler satacağım ürün için internet üzerinde hangi siteleri neden tercih ediyor, bu sitelere nasıl ulaşıyor, hangi kelimeler üzerinden aramalarla sitelere ulaşıyor ve siteye ulaşan ziyaretçilerle satış gerçekleştirilen son kullanıcı arasındaki farklar nelerdir. Bu SEO analiz çalışması yapılmadan hiçbir zaman verimli bir SEO çalışması yapılamaz.

SEO çalışması devamlılık gerektiren bir çalışmadır ve devamlılık gerektiren her çalışmada olduğu gibi SEO çalışmalarında da çalışma öncesi analizi çok önemlidir. Analiz yapılmazsa, süreç içindeki değişiklikler karşısında bir hareket alternatifi belirlenemez. Ayrıca raporlama yapmak da zorlaşır. Analizler başta belirtilen ana hedefe uygun yapılmalıdır ki analizler, çalışmalar sitenin yani bizim hedeften sapmamızı engellesin.

Özetle analiz, SEO çalışmalarında en önemli adımlardan birisi ve hedef belirleme işleminden sonraki ilk SEO adımıdır. Bir SEO çalışmasına başlamadan önce unutmamız gereken, SEO’nun dijital pazarlama kurgusunun önemli bir parçası olduğunu unutmamalı ve kesinlikle planlı, programlı bir şekilde süreci yönetmeliyiz. Belirlenen hedef için yapılacak çalışmalarda ise sabır anahtar kelimedir. Hemen her şeyin olmasını beklemek en sade anlatımıyla hayaldir. SEO sabır isteyen, profesyonel olarak yapıldığında ummadığınız başarılara sizi ulaştıracak bir çalışmadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

9 yorum

  1. Merhaba İbrahim bey, yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, çok faydalanıyorum, hakkınızı helal edin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz