• TARİH: 27.11.2017
SEO sadece Google’dan mı ibaret?

SEO sadece Google’dan mı ibaret?

Dünya genelinde yapılan SEO çalışmaları aşağı yukarı birbirine benzerdir ancak ülkemizde daha fazla Google ağırlıklı SEO çalışmaları yapılıyor. SEO‘nun açılımı Arama Motoru Optimizasyonu olsa da yani genel tüm arama motorlarına yönelik bir çalışma olsa da SEO denilince özellikle ülkemizde akla hemen Google geliyor. Hatta SEO yerine Google Optimizasyon da kullanılır. SEO mu GO mu başlığında bir yazı da yazmıştım bir e-ticaret blogunda zamanında o zaman da Google’a bu kadar eğilmek ülkemiz şartlarında doğru olsa da yurt dışında doğru değil demiştim. Hala da aynı şekilde düşünüyorum, hatta bazı ülkelerde örneğin Rusyada Yandex’e yönelik çalışma yapmak zorunda olursunuz. Örnekleri çoğaltmak gerekirse Çinde Baidu, Brezilyada Busca gibi birçok ülkede farklı arama motorları Google’dan daha revaçtadır. Ancak bu örnekler 5-6 taneden fazla değildir. Dünyanın genelinde en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Tabii bu ülkelerde de %100 Google kullanımı yoktur, örneğin Avrupada bu oran bazı ülkelerde %90’larda olurken bazı ülkelerde %80’lerdedir. İşte ülkemizin farklılığı burada devreye giriyor ülkemizde Google kullanım oranı diğer arama motorlarına oranla %98 orandadır. Biz bu sebeple SEO çalışmalarında Google’a çok yöneliyoruz.

Dünya genelinde hizmet veren AOL, Yahoo, Ask, Lycos, Bing, Yandex, AltaVista, DuckDuckGove, Busca, Blekko gibi bir çok arama motoru var. Ancak kullanım oranlarına bakınca hepsi bir Google etmiyor. Bu arama motorlarından Yahoo, Yandex, Bing haricindekileri birçok Türk kullanıcı ilk kez bile duyuyor olabilir. Zaten bu 3’lü de diğerlerinden kullanım oranına göre sıyrılıyor. Tabii Baidu ve Bascu’yu hariç tutuyorum zira Baidu, Çindeki kullanıcılar sayesinde oldukça yüksek bir kullanım oranına sahip aynı şekilde Busca da Latin Amerikanın en fazla internet kullancısı olan Brezilya sayesinde kullanım oranlarını artırıyor.

Google'da önemli değişiklik

Yahoo, Yandex, Bing 3’lüsünden hiçbirinin Google’ı geride bırakma gibi bir amacı yok hatta hayali yok diyebilirim zira bu sadece hayaldir. Ama en azından daha fazla kullanıcıyı çekmek için ve Google’dan sonra 2.’lik koltuğuna oturabilmek için birçok çalışma ve anlaşma yapıyorlar. Mesela Yahoo artık Firefox için varsayılan arama motoru durumuna geldi. Safari hali hazırda Google ile iyi bir anlaşmaya sahip ama anlaşması bitiyor. Bu anlaşmanın bitmesini ise arama motoru kurtlar sofrasından başta Yandex ve Yahoo sonrasında da Bing ve Ask iştahla bekliyorlar. İşte bu gelişme, özellikle mobilin e-ticarette oranlarının son yıllarda fazlasıyla arttığını düşünürsek son derece önemli bir gelişme olacaktır. Safari tarayıcı kullanan milyonlarca iPhone kullanıcısı var ve hangi arama motorunu kullanacakları çok önemli. Ayrıca Bing de yeni bir algoritma çalışması yaptığını 2015 başında duyurdu muhtemelen 2016 yılında hazır olacaktır, bakalım arama motoru dünyasına ne yenilikler getirecekler,bekleyip göreceğiz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz