• TARİH: 13.09.2017
Snapchat’te E-Ticaret Dönemi

Snapchat’te E-Ticaret Dönemi

Sonunda bir sosyal medya devi daha e-ticarete kayıtsız kalamadı ve Snapchat e-ticaret açılımı yapacağını duyurdu. Yani kısa zaman sonra Discovery’de bir saat, bir t-shirt, bir parfüm, bir cep telefonu görselinin yanında ”Satın Al” butonu görürseniz şaşırmayın.

Snapchat, yaklaşık bir ay önce e-ticaret açılımı ile ilgili yaptığı açıklamada kullanıcılarının yaş grupları dağılımına göre markalarla ön görüşmelere başladık demişti. Hatta tartışma gruplarında henüz Snapchat’in böyle bir açılıma hazır olmadığı yorumları da yapılmıştı. Ama Snapchat tarafı e-ticaret açılımında kararlı görünüyor. Özetle ”Biz araştırmalarımızı yaptık, markalarla düzgün bir işbirliği yaparsak başarılı olacağımıza inanıyoruz.” diyorlar. Ayrıca uzun süredir bu konudaki açıklamalarında yetkililer daimi olarak büyümek zorunda olduklarını vurguladılar.

Markalar ve Snapchat
Snapchat, markalar için Snapchat’in bir cevher olduğunu vurgularken günde izlenen video sayılarını daima vurgulayarak markaların artık buna kayıtsız kalmaması gerektiğini, kurumsal kavramda bu mecrayı pazarlama çalışmalarında başa koymalarını tavsiye ediyor.

snapchat-e-ticaret

Snap Para Transferi: Snapcash
Snapchat zaten bazı açılımlar yapacağının sinyallerini veriyordu, bunlardan birisi de Snapchat kullanıcılarının birbirine para göndermesini sağlayan sistem: Snapcash
Sırada da e-ticaret açılımıyla Snapchat, kullanıcılarına Snapcash sonrasında yenilikler sunmaya devam ediyor. Başarılı olması kullanıcı kitlesi düşünüldüğünde reklam verenler için kısa vadede zor görünse de Snapchat’in özellikle kısa vadede istediği reaksiyonu alacağını düşünüyorum ama uzun vadede markaların istediklerini alamaması sonrasında süreç yavaşlayabilir.  Bu yavaşlayan süreçte Snapchat’in yaklaşımı çok önemli. Tabii şuan bir şey söylemek erken ama kullanıcı kitlesi çok önemli bir kriter fakat yine de izleyip görmek lazım. Uzun vadede eğer Snapchat ısrar ederse kesinlikle başarılı olacağını düşünüyorum ama bu tarz açılımlarda kısa vadede başarısızlık olduğunda projeyi sonlandırabiliyorlar. Şahsi fikrim Snapchat ekibi, eğer kısa vadede değil de uzun vadede iş geliştirmeyi bekleyebilirlerse e-ticaret konusunda çıktıkları bu serüvende başarılı olacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz