• TARİH: 22.11.2017
Ücretsiz Alan Adı Nasıl Alınır?

Ücretsiz Alan Adı Nasıl Alınır?

Ücretsiz alan adı nasıl alınır sorusu birçok kez sorulması üzerine bunun üzerine kısa bir yazı yazmak istedim. Çok uzatmadan sizlere asıl istediklerinizi vermek gerekiyor sanırım :)

Öncelikle birkaç tavsiye vereyim;

Eğer ciddi bir proje planlıyorsanız .com, .org, .net gibi domainleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Zira ücretler çok da yüksek değil, aslında ülkemizde doların artmasıyla 2o küsürlerdeki fiyatlar .com, org gibi domainlerde 40 TL’ye yaklaştı ama bu yıllık verilen bir ücret.

Ayrıca GoDaddy başta olmak üzere birçok firma bazen çok iyi kampanyalar yaparak 5-6 TL’ye bile domain almanız mümkün olabilmektedir. Ayrıca yine bazı hosting firmaları hosting aldığınız takdirde ücretsiz domain kaydı da sağlayabilmektedir.

Ayrıca Strato’yu da bu bağlamda sıklıkla takip etmenizi öneririm bazen 1 dolara .com domaini kayıt etmeniz mümkün olabilmektedir. Strato sık sık kampanya planlayan iyi bir domain register firmasıdır.

Bunlardan birincisi, freenom.com ve bu firmadan ücretsiz alan adı dendiğinde ilk akla gelen .tk domainini alabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki diğer uzantıları da ücretsiz kayıt edebilirsiniz.

Freenom’a kolayca Facebook gibi sosyal medya hesaplarınızla üye olup istediğiniz alan adını kaydedebiliyorsunuz. Freenom, oldukça kullanışlı bir panel ve ücretsiz alan adı almak istediğinizde işinizi fazlasıyla görecektir.

Yine aynı uzantıları dağıtan ve panel olarak birbirine benzeyen Dot.tk ile de aynı işlemleri sağlayabilirsiniz. Dot.tk da oldukça kolay kullanılan bir panele sahiptir.

Ücretsiz alan adı alabileceğiniz diğer site de freedomain.pro’dur. Bu panelden co.nr uzantısını ücretsiz olarak kayıt edebilirsiniz. Freedomain.pro da son derece kolay kullanılan bir panele sahiptir.

Yine kolayca ücretsiz domain kayıt edebileceğiniz başka bir site cliaweb.com’dur. Cliaweb ayrıca diğer ücretli domainleri de uygun fiyata kayıt ettiren bir sitedir.

Ücretsiz domain kayıt etmenizi sağlayan bir diğer site de biz.nf’dir. Biz.nf ile .co.nf uzantılarını ücretsiz kayıt edebilirsiniz. Biz.nf de son derece basit bir arayüze sahiptir.

Yine bir zamanların efsane uzantısı Cjb.net de hala ücretsiz alan adı olarak Cjb.net’ten ücretsiz alınabilmektedir.

Ücretsiz Domain ve Hosting

Bazı siteler sadece ücretsiz domain kayıt etmenizi sağlamaz ek olarak ücretsiz hosting de sağlar. Bunlardan birisi Biz.ly’dir. Kısa bir kayıttan sonra ücretsiz domain ve hosting sonrasında sitenizi kurabilirsiniz. Ama zamanla hostingin yetersiz geleceğini de uyarmadan geçmeyelim. Ayrıca ücretsiz hosting dağıtan firmalar, bu hizmeti istedikleri zaman durdurabileceklerini anlaşmalarında belirtirler. Bu gibi kullanımlarda sık sık site yedeği almanızı tavsiye ederim.

Ücretsiz hosting veren ve sizlere tanıtacağım son firma da 000webhost.com’dur. Uluslararası anlamda birçok siteye ücretsiz hosting sağladığını sitesinde duyuran bu ekip, bu hizmeti daha uzun yıllar vereceğiz diyerek iddialarını belirtiyorlar.

Son söz olarak, tekrar belirtiyorum ücretsiz alan adı kaydetmek yerine .com, .org., .net uzantılarını kaydetmenizi öneririm. Herhangi bir ücret vermek istemiyorsanız tabii yukarıda belirttiğim paneller sayesinde ücretsiz alan adı alabilirsiniz. Hosting konusunda ise daha fazla temkinli olmanızı tavsiye ediyorum. Zira emekleriniz bir anda silinebilir. Bunun yerine reklam karşılığında hosting firmalarında host edinebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz