• TARİH: 22.11.2017
Yerli Arama Motoru Geliyor

Yerli Arama Motoru Geliyor

Yerli arama motoru haberleri uzun zamandır gündemi meşgul ediyordu lakin ilk kez çok yetkili bir ağızdan bakandan müjde geldi. Bu haber bence çok önemli tabii ki Ruslar gibi en azından onların kalibresinde olmasa da yakın bir kalibrede bir teknolojik çalışma olursa ülkemizin teknoloji ve internet çalışmaları açısından çok faydalı olur.

Bakan Arslan açıkladı! Yerli arama motoru geliyor.

Bugüne kadar Geliyoo, Milli Arama Motoru, Ara, Bul, Vuhuv, E-Celebi, Turka, Biliver gibi birçok amatör çalışmalar Türkiye’nin arama motoruyuz gibi açıklamalarla çalışmalar yaptı ama hiçbirisi ciddi çalışmalar değildi. Umarım devlet destekli olan hatta devletin geliştireceği yerli arama motoru, bu örneklere benzemez.

Türkiye’nin yerli arama motoru geliştirmesi gerektiğini belirten Bakan Ahmet Arslan, “Yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz” diye konuştu.

Bakanın açıklaması sonrasında herkes isim tartışmasına odaklandı maalesef her şey bitti iş isme kaldı! Motor.com olsun diyerek dalga geçenleri mi aramazsınız, her konuya siyaseti sokanları mı aramazsınız turkbul.com, akbul.com gibi isim tartışmaları aldı başını gidiyor. Bazı yaratıcı isimler de yok değil aslında ama önemli olan isminden ziyade gerçekten işlevsel ve dünyada yarışacak bir arama motoru olup olmayacağıdır.

Yaratıcı isimlerden bazıları;

bul.com

ara.com

buldum.com

araaa.com

arabul.com

hadibul.com

Bence arabul.com harika bir isim seçimi olur ama tabii arabul uzun yıllardır bir dizin olarak hizmet veriyor ama devlet bu isim hakkını alıp üzerine arama motorunu inşa edebilir. Çelebi vs gibi dünya çapında herhangi bir geçerliliği olmayacak veya asıl işlevini anlatmayacak isimlere umarım maruz kalmaz Türk yerli arama motoru, ayrıca milletimizin Google’dan anladığı gibi arama motoruna soru cevap mantığıyla yaklaşma sonucu, sor, biliver, sordumbil gibi saçma sapan isimlerden de uzak durur.

Son olarak umarım, saçma sapan siyasi çekişmelere, isimlere kurban edilmez yerli arama motoru ve isim konusunda olduğu gibi projede çalışacaklar konusunda da devlet kafası işletilmez zira devlet kafası ile memur kafası ile teknolojik devrim yapılmıyor bunu yıllardır görüyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
yerli arama motoru

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz