• TARİH: 22.11.2017
Ziyaretçi Davranışlarının Değişimi ve SEO-PPC

Ziyaretçi Davranışlarının Değişimi ve SEO-PPC

seomuadwordsmu

Konuyu sakın SEO mu Adwords mu olarak düşünmeyin yani en azından bu kıyas konunun sadece küçük bir kısmı. Web sayfası sahiplerinin ziyaretçi çekme çabaları ile birlikte sıkça duyduğu iki kavram reklam ve SEO arasında da zaman zaman kıyaslamalar yapılır ama bu kıyas kesinlikle yanlıştır. Kıyas yanlıştır ama kıyas yapmak yanlış değil, kıyası site sahiplerinin yapması yanlıştır. Kıyası zaten daha doğrusu seçimi ziyaretçi, potansiyel müşteri yapar ve site sahibinin yapması gereken de bu kıyasa göre çalışmalarını konumlandırmaktır. Bu bağlamda SEO çalışması yaptım, reklama ihtiyacım yok, reklam yapıyorum zaten ne gerek var SEO’ya gibi düşünmek 2 ayaklı bir organizmanın bir ayağını koparmak anlamına gelir.

Bu yazıda esasen, SEO yapın ya da Adwords reklamlarına yönelin demeyeceğim, ziyaretçilerin zaman içindeki eğilimlerinden bahsedeceğim. Aşağıdaki görselde görecekleriniz, 2009-2010 yıllarında göz izleme teknolojisi ile yapılan araştırmada Google’da, kullanıcıların öncelikle nerelere baktıklarını, odaklandıklarını ortaya koyan bir çalışmadır.

google-sicak-bolgeler

Bu verilere baktığımızda kullanıcıların en çok baktıkları, odaklandıkları bölümlerin en üst sıralar olduğunu rahatlıkla görüyoruz. Aşağı doğru indikçe oranlar gittikçe düşse de sağ bölümdeki Adwords alanına ilgi organik arama sonuçlarındaki en alt sonuçlardan bile daha azdır. İşte burada zaman içindeki ziyaretçilerin, internet kullanıcılarının arama sonuçlarındaki değişimini göreceğiz.

Aşağıdaki görseller 2014 ve 2015 yıllarındaki çalışmalar sonucu ziyaretçi eğilimini göstermektedir.

google-eye

google-hot

Son yıllarda ziyaretçilerin eğilimi oldukça değişmiş, bu değişim biraz Google tarafından direkt olarak yönlendirmeyle olurken biraz da ziyaretçilerin zamanla davranışlarındaki küçük değişikliklere göre Google’ın reklam alanları kullanımını değiştirmesiyle ilgilidir. Geçen yıllar içinde kullanıcılar en üst sıralamaya odaklanmak yerine özellikle organik sonuçların da farkına varmış ve odaklarını değiştirmişlerdir. Önceden sağ reklam alanı hiç ilgi görmese de özellikle en üst kısımdaki reklamlar yoğun talep görürken artık reklam ve organik sonuçlar neredeyse %50-%50 hale gelmiştir. Potansiyel müşterilerin veya ziyaretçilerin daha da bilinçlendiğini görebiliyoruz ve artık reklam ve organik sonuçları eş görerek, ikisine de ilgi gösteriyor ve doğru kararı vermeye çalışıyor.

Yazının başında belirttiğim ne SEO yapmadan olur ne de reklam yapmadan olur kısmını umarım hatırlamışsınızdır. Sonuçlar tam da bunu gösteriyor. Ancak %50-%50 konusu birçok sektöre, alana, yapıya göre %60-%40 veya %70-%30 gibi değişiklikler gösterebilir. Ayrıca bu görsellerde olmayan ama bu çalışmaları yapan kurumların raporlarında göz çarpanlardan birisi de özellikle internet üzerinden alışveriş yapan ziyaretçilerin 2. ve 3.sayfa sonuçlarından da oldukça yoğun şekilde alışveriş yapacağı siteyi seçtiği görülüyor. Bu da yıllardır e-ticaret SEO‘nun normal SEO çalışmalarından farklı olduğunu söylediklerimi doğrular nitelikte oluyor. Yani internet üzerinden alım yapacak kullanıcı çok kelime ile arama yapıyor ve yaptığı aramada doğru sonuca ulaşmak için 2. veya 3.sayfalara kadar aramasını derinleştirebiliyor bu da aslında oldukça doğal ve de en basit tabirle ”para verecek” işte bu sebeple detaylı arama yapması bence son derece normal.

Yazının sonunda küçük de olsa bir tahminde bulunayım, bana kalırsa bu çalışmalar 2020 yılında tekrar yapıldığında ibrenin organik aramaya döndüğünü göreceğiz ve kullanıcılar reklamlardan ziyade organik sonuçlara daha fazla rağbet gösterecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Google AdWords este un mijloc de promovare prin care atragem trafic targetat pentru serviciile sau produsele noastre, insa trebuie sa stim si cum sa ne setam campaniile

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bumerang - Yazarkafe
Humans
Akılda Tutulmalı
Her zor ve doğru kararı verdiğinizde biraz daha cesaretleniyorsunuz; ve her kolay ve yanlış kararı verdiğinizde biraz daha korkaklaşıyorsunuz. - Ben Horowitz, Andreessen Horowitz